Vidaus ir lauko sporto aikščių PHILIPS apšvietimas
Kodėl Sportui būtinas geras apšvietimas?
Visiems sporto renginiams reikia gero apšvietimo, kad būtų pasiekta geriausių rezultatų ir tai teiktų malonumą dalyviams ir žiūrovams, ar jie yra vietoje ar žiūri namie per televiziją. Vis dažniau arenos naudojamos ne tik įvairių sporto šakų, bet ir kitų renginių, taip pat, koncertams, teatro spektakliams ir parodoms. Į tai turi būti atsižvelgiama ir apšvietimo projektavimo metu. Žiniasklaidoje ir televizijoje vis dažniau transliuojami sporto renginiai ir tai reiškia, jog padidėja paklausa apšvietimui. Apšvietimas, kuris perteiktų puikią vaizdo kokybę, o taip pat apribotų akinimą ir žaidėjų išsiblaškymą, nepamirštant žiūrovų komforto. Žiniasklaidos poveikis, taip pat skatina daugiau žmonių imtis sporto. Apšvietimo instaliacijos kokybė yra vienas iš pagrindinių veiksnių, kurie lemia vietos kokybę.
Realybė
Kartais apšvietimui nėra skiriamas deramas dėmesys ir sumontuojamas nepakankamas apšvietimas. Beveik visada pasirodo klaidinga ekonomika ir tam tikru metu dalyvių, žiūrovų ir televizijos kompanijų prašoma atnaujinti apšvietimą - kas pareikalauja dar didesnių išlaidų. Galutinis rezultatas darbas atliekamas du kartus. Kur yra sukurtas ir atnaujintas apšvietimas, svarbu įtraukti energiją taupančius įrenginius, kad nuostoliai būtų sumažinti iki minimumo. Šiame vadove pateikiama informacija sporto vietų savininkams ar vadybininkams, architektams, inžinieriams, kad jie techniškai suprastų ir galėtų tęsti apšvietimo projektus naujai arba esamus vidaus ir lauko sporto objektų.

Kokia aprašymo struktūra?
Tolesnis aprašymas pradės pagrindinių vartojamų sąvokų apžvalgą ir svarbius klausimus sporto apšvietime. Pagal apšvietimo projektavimą PHILIPS rekomendacijos yra skirstomos į dvi dalis:
• Sportinis apšvietimas Be televizijos
• Sportinis apšvietimas Su televizija
EN12193 yra Europos norma sporto apšvietimui, ir dažnai naudojamas ne tik Europoje. Reikėtų pažymėti, kad reikia atsižvelgti į atitinkamas nacionalines rekomendacijas dėl sporto apšvietimo. Patariama susisiekti su sportinio apšvietimo specialistais. Išsamios instrukcijos dėl konkrečios sporto asociacijos turėtų taip pat būti nurodytos:
• FIFA (futbolas)
• FIBA (krepšinis)
• ITF (tenisas)
• FIH (ledo ritulys)
• IAAF (lengvoji atletika).
PAGRINDINIAI TERMINAI SPORTO APŠVIETIME
Reikalingas šviesos kiekis (Apšvieta)
Tai šviesos kiekis (matuojamas liuksų [lx]), reikalaujamas kad būtų galima žaisti, treniruotis ar surengti varžybas. Kuo greitesnis sportas ir mažesnis žaidimo objektas, tuo didesnis rekalingas apšvietimo lygis. Paprastai rekomenduojama keletą skirtingų lygių arba "perėjimo režimų ", kad apšvietimo sistema būtų galima veiksmingai naudotis visuose lygmenyse, nuo treniruočių (be televizijos) taip pat "tarptautinės televizijos" režimu (per televiziją).
Vidutinė horizontali apšvieta (Eh)
Tai vidutinis kiekis liuksų, kuris turi būti pasiektas per susitartą priežiūros laikotarpį . Priežiūrą apima lempų pakeitimas ir šviestuvų valymas. Jei yra filmuojama (su televizija) tai yra svarbu bendram minimaliam apšvietimo lygiui palaikyti. Tai taip pat pasakytina ir vertikaliam apšvietimui, kas aprašyta toliau.

Vidutinė vertikali apšvieta (eV)
Vertikali apšvieta tai šviesos kiekis vertikalioje plokštumoje ir turi būti apskaičiuojama neapribojant kameros pozicijų
Kameros apšvieta tai šviesos kiekis, kuris spindi fiksuota kameros pozicijos kryptimi. Apskaičiavimai turėtų būti atliekami naudojant faktinį kampą statmenai kameros pozicijai. Kameros apšvieta idealiu atveju turėtų būti atsižvelgta į kamuolio skrydį, nes tai skirsis iš kameros apšvietos žemės lygyje. Nardyme, kameros apšvietai turi būti atsižvelgta iš pradinio taško iki vandens paviršiaus. Kontrastas tarp dalyvių ir žiūrovų turėtų būti laikomas (kaip nykščio taisykle, 15% vidutinio kameros apšvietos lygio). Atskaitos taškas: tai paprastai apibrėžiamas kaip 1,5 m nuo žemės, išskyrus, pavyzdžiui, plaukimo sportą ir nardymą.
Apšvietos tolygumas
Du skirtingi būdai sužinoti apšvietos tolygumą:
Minimalus / Vidurkio santykis, žemiausios iki vidutinio lygio apšviestumo.
Minimalus / maksimalus santykis, žemiausios iki didžiausio lygio apšviestumo.
Tinkamo lygio tolygumas reikalingas sukurti ir subalansuoti apšvietimo sąlygas, kad žmonių akys ir televizijos kameros neturėtų nuolat prisitaikyti prie skirtingų šviesos lygių.
blogo tolygumo pavyzdys
gero tolygumo pavyzdys
Vienodumo gradientas
Kaip televizijos kamera per varžybas ar turnyrą, turės įtakos vaizdo kokybei į apšvietos lygių skirtumus. Todėl reikalingas ne tik geras tolygumas, bet ir gradientas tarp skaičiavimo taško. UG yra išreikštas kaip santykis apšvietos vieno taško ir 8-ių gretimų tinklo taškų.
Natūrali spalva (daylight)
Blogas spalvų perteikimas
geras spalvų perteikimas
Modeliavimas ir šešėliai
Modeliavimas apibrėžia apšvietimo gebėjimą atskleisti formą ir teksturą. Tai gali paveikti kaip patraukliai scena atrodo. Šešėliai gali sukelti rimtų problemų žaidimo aikštėje. Klasikinis pavyzdys yra ledo ritulys, kur šoninės apsaugos aplink žaidimo aikštelę gali sukurti šešėlius, jei neteisingai suprojektuotas apšvietimas. Siekiant sumažinti šešėlius iš 60/40 santykio turėtų būti naudojama nykščio taisyklė, siekiant nustatyti maksimalų šviestuvų kiekį vienoje sporto arenos pusėje palyginus su šviestuvų kiekiu kitoje pusėje.
Spalvos temperatūra (Spalva išvaizdą)
Tai matoma spalva švieos šaltinių ir dažnai vadinama tiesiog "šilta", "balta" arba "neutralia". spalvinė temperatūra yra apibrėžiama Kelvino laipsniais (K). mažesnė vertė, šiltesnė spalva. Pavyzdžiui, 2700 K turi šiltesnę spalvą nei 4000 K.
Spalvų perteikimas
Spalvų perteikimo yra šviesos šaltinis, gebėjimas daugintis paviršiaus spalvos tiksliai. Spalvų perteikimo indekso (Ra) yra naudojamas apibūdinti žibintas efektyvumą.
Apibrėžimas |
Spalvų pertikimo indeksas |
Spalvų perteikimas (reklaminis) |
Ra 91 -100 |
geras spalvų perteikimas |
Ra 81 -90 |
pakenčiamas spalvų perteikimas |
Ra 51 -80 |
prastas spalvų perteikimas |
Ra 21 -50 |
Spalvos temperatūra yra naudojama siekiant padėti sukurti atmosferą erdvėje ir neturėtų būti painiojamas su spalvos perteikimu. Jei filmuojama televizijos nerekomenduojama maišyti skirtingas spalvos temperatūras.
Akinimas
Akinimas yra ginčytinas klausimas. Formulėmis galima apskaičiuoti akinimą, bet tai yra labai subjektyvu žmogaus akies patirtu blizgesiu. Akivaizdu, kad jei kas nors žiūri tiesiai į 2 kW šviestuvą iš arti jie patirs akinimą tačiau dėl kitų atvejų dauguma yra mažiau aiškūs, ar individualūs. Žemiau yra pagrindiniai parametrai, kurie lemia akinimą. Griežtai rekomenduojama, kad būtų konsultuojamasi su sporto apšvietimo specialistais užtikrinti, kad akinimas būtų sumažintas iki minimumo.
CIE akinimo vertinimas
Remiantis CIE dokumentu 112, turėtų būti nustatomas "stebėtojas" ir uždedamas ant žaidimo lauko ir tribūnose. Šiuo metu nėra jokių konkrečių rekomendacijų pagal Europos normas dėl akinimo patalpų sporto apšvietime. EN12193 daroma nuoroda į "CIE paskelbimo 117. Dėl beveik begalės įrengimo galimybių, tai yra labai sunku sugalvoti tikslią sistemą, leidžiančią įvertinti patalpose akinimą. Žemiau yra pagrindiniai parametrai, kurie lemia akinimą. Konkrečios rekomendacijos pateiktos patalpų sporto, lauko aikštelių ir lauko stadionų.
Veiksniai, kurie turi įtakos akinimui
• Matymo kampai. Labai svarbu apsispręsti, kurios sporto šakos bus žaidžiamos ir numatyti, pagrindinius stebėtojų kampus. Šviestuvai turi būti išdėstyti taip, kad būtų atsižvelgta į šiuos žiūrėjimo kampus.
• Šviestuvo šviesos kampo kontrolė. Jei šviestuvas turi galimybę keisti šviesos kampą pagal lempos padėtį, tai turi įtakos akinimui. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl gali būti klaidinga pasirinkti pigiausią apšvietimo sprendimą.
• Maksimalus šviestuvo pakreipimo kampas.
• šaltinio intensyvumas, atsižvelgiant į lubų aukštį. Tai turėtų būti pritaikyta prie atitinkamos situacijos
Akinimas dėl blogai nureguliuotų ar parinktų prožektorių
Nėra akinimo dėka gerai parinktų ir sureguliuotų prožektorių
Evakuacinis apšvietimas
Siekiant užtikrinti saugų evakuavimą žiūrovams ir žaidėjams skaitykite EN1838 avarinio apšvietimo normas.
Perjungimo režimas
Apšvietimas turi būti suprojektuotas, kad apimtų įvairių lygių apšvietimą, kurios yra tinkamos atitinkamo lygio varžyboms ar treniruotėms. Taip pat energijos suvartojimo požiūriu. Perjungimo režimai paprastai naudojami:
• Treniruotės
• Vietinės reikšmės varžybos
• Avarinės televizijos
• Tarptautinės televizijos
Avarinis ir karštas startas (Hot restrike)
Sporto arena turėtų turėti atsarginį energijos šaltinį tuo atveju, jei sugestų pagrindinis maitinimo šaltinis. Jei naudojamos išlydžio lempos, turi būti įrengiamas "avarinio TV" perjungimo režimas su "Karšto starto" (HOT RESTRIKE) šviestuvais. Karšto starto sistema leidžia iškarto įjungti išlydžio lempas, laikinai nutrūkus energijos tiekimui, užuot laukti iki 15 minučių kol būtų galima paleisti standartinį šviestuvą be hot restrike. Tai ne tik svarbu televizijai, bet dalyviams ir žiūrovams.
Šviesos tarša
Tai nekontroliuojama šviesa, kuri yra nukreipta į dangų arba už sporto aikštės ribų.
SPORTO APŠVIETIMO PROJEKTAVIMIMO PROCESAS
Nesvarbu, ar vidaus arba lauko, kiekviena sporto apšvietimo projektas yra unikalus, nes daug skirtingų organizacijų, kurios dalyvauja šiame procese. Žemiau yra keletas bendrų patarimų, skirtų padėti užkirsti kelią esminėms klaidoms.
Projekto apibrėžimas
Sporto arenai turėtų būti aiškiai apibrėžti trumpo ir ilgo laikotarpio tikslai, atsižvelgiant į tai kad arena gali būti naudojama ir kitiems trenginiams. Ar bus filmuojama televizijos? Kokios sporto šakos bus kultivuojamos? Svarbu pasikonsultuoti su apšvietimo ekspertu ir sporto specialistų ankstyvame etape.
Apšvietimo tyrimas
Kai tikslai buvo nustatyti turi būti atliktas apšvietimo tyrimas. Apšvietimo tyrime bus nustatyta reikalingi šviestuvų kiekiai, tipai ir jų išdėstymas, siekiant nustatytų tikslų. Viso apšvietimo skaičiavimo kokybė priklauso nuo pateiktos informacijos. Žemiau yra keletas klausimų, kurie visada turėtų būti atsakyti.
Klausimai, patalpų ir lauko sporto apšvietime
• Kokie šviestuvai, ar gali trukdyti šviesos krypčiai (pvz., struktūrinės sijos ir stovai)?
•Kokiame aukštyje tvirtinami šviestuvai?
• Kaip bus užtikrintas priėjimas prie šviestuvų, nureguliuoti ar vėliau eksplotuoti?
• Kokie sportai bus žaidžiami?
• Kokios klasės varžybos ir treniruotės vyks?
• Ar yra avarinis elektros energijos tiekimas?
• Kokie kiti renginiai gali vykti be sporto?
• Koks planuojamas šviestuvų grupavimas?
Tai yra labai svarbu "perjungimo režimams" vienai sporto šakai .
• Ar gali būti ateityje aikštė naudojama kitiems renginiams?
Kaip tai paveiks apšvietimo reikalavimus?
• Koks elektros maitinimas bus įdiegtas?
• Ar patenka natūrali šviesa į areną ir kur ji tuo metu kris, kai bus sportuojama?
• Ar bus TV filmavimas?
Lempos parinkimas
Pagrindiniai veiksniai lempų pasirinkimui: šviesos galia, lempos tarnavimo laikas, energijos sunaudojimas, spalvų perteikimas ir spalvos temperatūra (išvaizda). Svarbu rasti tinkamą pusiausvyrą tarp šių veiksnių, siekiant sukurti sėkmingą apšvietimo instaliaciją.
Liuminescensinis
Privalumai: mažas energijos suvartojimas, ilgas lempos tarnavimo laikas, geras spalvų perteikimas.
Trūkumai: netinka, jei bus televizijos transliacija. Didelis šaltinis, todėl sunku kontroliuoti ir nukreipti šviesą. Apšvietimas įmanomas tik tada kai šviestuvų kabinimo aukštis mažesnis nei 8-10 metrų. Naudojamas tik uždarose erdvėse.
Natrio
Privalumai: Ilgas lempos tarnavimo laikas, aukštas našumas (efektyvumas), pigu pakeisti.
Trūkumai: Prastas spalvų perteikimas, todėl netinka TV transliacijoms.
Metalo halogeno
Privalumai: Tinka TV filmavimui, labai geras spalvų perteikimas, geras šviesos nukreipimas, dėl mažo šaltinio.
Trūkumai: Trumpesnis tarnavimo laikas, brangesnis šaltinis

Šviestuvo parinkimas
du pagrindiniai metodai:
Tiesioginis apšvietimas
Tai labiausiai paplitęs metodas, kadangi sistema gali būti labai veiksminga. Jei bus televizija, tai yra vienintelė alternatyva, nes reikalinga vertikali apšvieta.
Netiesioginis apšvietimas
Kai kuriose patalpose, pavyzdžiui baseinai, tai gali būti naudingas sprendimas, nes vartotojai negalės matyti šviesos šaltinio. Tačiau labai priklauso nuo atspindimo paviršiaus, lubų, vietos ir planuojamo valymo ciklo. TV aprėptis yra negalima su šiuo metodu.
Kitos aplinkybės
• Visi šviestuvai turi atitikti EN60598, šviestuvo elektros saugos norma.
• IP įvertinimas. Atsparumas dulkėms ir vandeniui pritaikytas lauko sąlygoms.
• Maksimalios aplinkos temperatūros, tai ypač aktualu patalpose.
• Šviestuvo pasipriešinimo vėjui koeficientas. Tai reikalinga parenkant laikančias konstrukcijas.
• Svoris.
• Lengva priežiūra. Apsvarstyti, kaip reikės pakeisti lempą ir kaip reikės išvalyti reflektorių.
• Lengvas montavimas.
• Gamintojo techninę paramą.Kokio lygio techninės kompetencijos, gali gamintojas, projektuotojas pasiūlyti?
Šviestuvų išdėstymas
Šviestuvai turėtų būti išdėstomi tam tinkamai sporto šakai žaisti. Pavyzdžiui, futbole šviestuvai neturėtų būti pastatyti už vartų ribos. Atinkamai horizontali ir vertikali apšvieta
(jei bus TV) įtraukiama į skačiavimus taip pat turi būti įvertintas, numatytas tolygumas ir akinimo kontrolė.
Šviestuvai turi būti išdėstyti taip, kad būtų užkirstas kelias akinimui dalyvių ir teisėjų. Sporto metu žaidžiant galimi įvairūs žiūrėjimo kampai.
Pavyzdžiui, tenise, kai servuoja žaidėjas, nenori matyti šviestuvų ne toli pabaigos teniso korto zonoje, jų vizijos linijoje, kai jie rakete muša į kamuolį.
Didesnėse, įvairios paskirties salėse su liuminescenciniu arba išlydžio apšvietimu yra įprastas apšvietimas eilėmis tarp aikštelių, taip sumažinant akinimo riziką žaidėjų srityje.
Kainos skaičiavimas
Yra įvairių apšvietimo sistemų rinkoje ir gali kilti pagunda rinktis pigiausią sprendimą. Daugeliu atvejų jūs gaunate tai, už ką jūs mokate ir gali būti pigiausių šviestuvų sumažintas fotometrinis efektyvumas, būti pagaminti iš prastos kokybės medžiagų arba gamintojas gali turėti mažai patirties ir prastas informacijos lygis. Išlaidos; nuosavybės tyrimas turėtų būti atliekamas, atsižvelgiant į šiuos veiksnius:
Kiekybiniai aspektai
• Šviestuvų ir lempų kaina
• Šviestuvų kiekis, norint pasiekti reikiamą rezultatą
• Lengvas montavimas
• Lengva priežiūra
• Šviestuvo kokybė, medžiagos, tarnavimo laikas
• Energijos sąnaudos
• Kompetentinga pagalba iš gamintojo - ar tai galima?
Jei ne, kokios bus konsultantui išlaidos?
• Išlaidos įrangai pakeisti
Montavimas
Svarbu, kad šviestuvai įrengti, taip kaip nurodyta apšvietimo skaičiavimuose ir kad būtų pakankamai erdvės, leidžiant šviestuvus nutaikyti, pakreipti teisinga kryptimi. Turi būti prieiga prie šviestuvų, priežiūrai, valymui ir pakankamai vietos turi būti numatyta, kad niekas neužstotų šviesos iš konstrukcijų, tvirtinimų ir pan.
Bokšto Kronšteino montavimas
Siekiant užkirsti kelią iš vieno šviestuvo šviesos nupjovim0 gretimų šviestuvų, svarbu, kad dėl atitinkamų atstumų tarp šviestuvų, kaip nurodyta šviestuvo gamintoj0.
Viduje montavimas
Šviestuvai turi būti įrengti pagal apšvietimo projektą. Jie turėtų būti prieinami nuo podiumo už, kurio ir keičiamos lempos. Jie turi būti sumontuoti siekiant išvengti bet kokio struktūrinio elemento šviesos nupjovimo.

Šviestuvų nutaikymas, matavimai
Šviestuvai turi būti nutaikyti taip, kaip nurodyta apšvietimo projekte. Patartina, kad sportinio apšvietimo šviestuvų reguliavime dalyvautų apšvietimo specialistas. Baigiamajame etape paleidimo matavimai turėtų būti atlikti ir pasirašo asmuo, kuris perėmė kartu su konsultantu. Įtampos matavimai turėtų būti atlikti ne tik spintoje prie ir prie balasto ir lempos. Matuojant skirtingi perjungimo režimai, patartina pradėti aukščiausiu lygiu, pavyzdžiui, "Tarptautiniai TV ". Prieš matavimus būtina palaukti kol šviestuvai sušils.
Aptarnavimas
Geros techninės priežiūros planas yra užtikrinti šviestuvų ilgalaikį tarnavimą. Dulkės renkasi ant stiklo ir mažina šviesos atidavimą. Laikui bėgant krinta lempos srautas. Gerame apšvietimo projekte turėtų būti informacija apie lempų pakeitimą ir rekomendacija kada reguliariai valyti šviestuvus.

VIDAUS SPORTAS

Dauguma sporto salių tinka įvairioms sporto šakoms. Tai gali būti nuo vietinių iki tarptautinių varžybų lygiui skirtų salių. Dėl šios priežasties, reikalavimai, kuriuos turi atitikti salė reikia numatyti iš pat pradžių. Papildomi patikslinimai gali būti numatyti konkrečiam sportui. Pavyzdžiui montavimo vietos įvairios paskirties sporto salėse parodytos dešinėje pusėje. Reikėtų paminėti, kad tai yra bendrinė schema ir visuomet yra svarbu atlikti apšvietimo skaičiavimus kiekvienam konkrečiam projektui. Jei yra poliruotas / lakuotas grindų paviršius reikia žinoti atspindžius apšvietimo ir žiūrėjimo padėčiai (fotoaparatui / žiūrovų).


Tenisas
Išsamesnė informacija atskirai Teniso apšvietimo aprašymuose. Šviestuvai turi būti pastatyti minimaliam aukštį 9,144 metrų virš teniso korto tinklo vietoje ir bent 6,096 metrų aukštis teniso korto kraštuose. Turėtų būti atsižvelgta į lango padėtį, kad šviestuvų nebūtų žaidėjų matymo kryptimi.

Ledo ritulys
dešinėje parodyta kaip šviestuvai gali būti išdėstyti, kad būtų išvengta akinimo. Ledo atspindimosios savybės yra panašios į veidrodį. Šviestuvai turi būti nukreipti stačiu kampu tam, kad sumažinti atspindy žaidėjų akyse ir kad veiksmingai dirbtų televizijos kameros.
SPORTO AIKŠTYNAI IR STADIONAI
Apšvietimo konfigūracijų
Yra daug galimų skirtingų apšvietimo konfigūracijų sporto aikštelėse, bet apskritai jie skirstomi į tris kategorijas:
• Apšvietimas nuo bokštų ar atramų
• Apšvietimas nuo žiūrovų estakados
• Kombinuotas ankščiau paminėtų.
Sporto apšvietime vis dažniau statomos atramos/bokštai, svarbus montavimo aukštis, kuris sumažina įkyrios šviesos kiekį (taip pat vadinamą ir šviesos tarša) ir pagerina architektūros integracija.

Sporto aikštynas be žiūrovų tribūna
Jei nėra žiūrovams tribūnos ar ji nėra pakankamame aukštyje (apšvietimo skaičiavimai rodo, kad tai), tada reikalinga naudoti atramas ar bokštus. Dešinėje esanti diagrama rodo galimą konfigūraciją, kuriose zonose patariama montuoti atramas ar bokštus ir turi būti įrengti taip, kad tiktų daugumai sporto šakų.
Sporto aikštynas su žiūrovų tribūna
Idealiai, apšvietimas turi būti suprojektuotas kaip, neatskiriama dalis nuo žiūrovo tribūnos, nes jis yra vienas iš veiksnių, parinkti optimalų tribūnos aukštį. Apšvietimo tyrimas turi būti atliekamas siekiant nustatyti, ar tribūnos aukštis yra pakankamas, ar atstumas yra tinkamas būtinos horizontalios ir vertikalios apšvietos lygiui ir vienodumui. Jei konstrukcija yra per žemai, bus didesnis pavojus akinimui, sporto apšvietimo specialistas galės patarti šiuo klausimu. Kairėje pateikiamoje diagramoje yra bendrinis; apšvietimo tyrimas. Visada turėtų būti atlikti skaičiavimai, nes kiekvienas stadionas turi skirtingą išplanavimą.
PLAUKIMAS IR NARDYMAS

Plaukimas: Pagrindinis veiksnys kurį reikia apsvarstyti visų rūšių baseinams yra šviestuvų montavimo vieta, nesukuriant akinimo žiūrovams ir televizijos kamerai arba nepageidaujamų atspindžių dalyviams. Ne visada lengva gauti pusiausvyrą. Vanduo veikia kaip atspindintis paviršius ir, be to, šis paviršius juda (+ / -20 °), taip padidinantis atspindintį paviršiaus plotą. Apšvietimo lygiai su TV turėtų būti apskaičiuojami vandens lygiui, nes tai yra atskaitos taškas.
Nardymas: veiksniai, darantys įtaką šviestuvų montavimo vietai tokie pat kaip ir plaukime. Vertikali apšvieta nuo nardymo pozicijos vandens paviršiui taip pat turėtų būti skaičiuojama.
ŽIEMOS SPORTAI
Slidinėjimas
Visuose sportuose, apšvietimas suteikia galimybę toliau žaisti sutemus. Kai dienos žiemą yra trumpesnės, o žiemą, tai ypač taikoma sniego sportui. Kai slidininkai čiuožia žemyn kalnu , jie pračiuožia kiekvieno šviestuvo lygį . Todėl svarbu, kad apšvietimas būtų išdėstytas taip, kad jo tiesiogiai nematytų slidininkas. Paprastai apšvietimas nukreipiamas skersai ir žemyn šlaito. Tačiau tai gali reikšti, kad nėra pakankamas vertikalus apšvietimas kamerai, todėl yra būtina nukreipti į kalną šiek tiek šviestuvų .
Kiti pastebėjimai

Teatrinis ir dinaminis apšvietimas. Teatro efektai vis dažniau įtraukiami į sporto arenų apšvietimą, kur norima suteikti dramos sportui . Pavyzdžiui, už užtvaro ir bokso ringas apšviečiamas maksimaliai , su mažai arba be šviesos žiūrovams. Gera sporto apšvietimo sistema suteikia galimybę naudoti langinės, jos gali būti naudojamos siekiant sumažinti šviesos įjungimo greitį, kad prireikus galima būtų atidaryta arba uždaryta teatriniu efektu, pavyzdžiui per krepšinio varžybas kai žaidėjei ateina į aikštę.
REKOMENDACIJOS
Toliau pateiktose lentelėse parodytos žaidimo klasės, rekomenduojamas minimalus vidutinis horizontalus apšvietos lygis ir tolygumas minimalus ir vidutinio lygio santykis. Minimalus spalvų perteikimo lygis.
Be televizijos lauko apšvietimo rekomendacijos:
Klasė |
Horizontalus apšvietimas |
Tolygumas min/vid |
Spalvų atgava |
Akinimas |
Krepšinis, futbolas, lengvoji atletika, dviračių lenktynės, žirgų sportas, rankinis, tinklinis, regbis, amerikietiškas futbolas |
I |
500 |
0,7 |
>60 |
<50 |
II |
200 |
0,6 |
>60 |
<50 |
III |
75 |
0,5 |
>20 |
<55 |
Plaukimas (vandens sportas) |
I |
500 |
0,7 |
>60 |
<50 |
II |
300 |
0,7 |
>60 |
<50 |
III |
200 |
0,5 |
>20 |
<55 |
Tenisas |
I |
500 |
0,7 |
>60 |
<50 |
II |
300 |
0,7 |
>60 |
<50 |
III |
200 |
0,6 |
>20 |
<55 |
Ledo čiuožyklos, ledo ritulys, beisbolas, kriketas, motociklų sportas |
I |
750 |
0,7 |
>60 |
<50 |
II |
500 |
0,7 |
>60 |
<50 |
III |
300 |
0,7 |
>20 |
<55 |
Bobslėjus |
I |
300 |
0,7 |
>60 |
<50 |
II |
200 |
0,5 |
>60 |
<50 |
III |
50 |
0,4 |
>20 |
<50 |
Šaudymas lanku |
I, II, III |
200 |
0,5 |
>60 |
- |
Vertikalus apšvietimas |
I, II, III |
750 |
0,8 |
|
|
Kalnų ir laisvo stiliaus slidinėjimas |
I |
150 |
0,5 |
>60 |
<50 |
II |
100 |
0,4 |
>20 |
<50 |
III |
50 |
0,3 |
>20 |
<55 |
Horizontalios ir vertikalios reikšmės: visi nurodyti apšvietos lygiai yra vidutiniai.
ŽAIDIMŲ KLASĖS
I klasė: Aukščiausio lygio varžybos, tiek nacionalinės, tiek tarptautinės. Paprastai daug žiūrovų ir žiūrima iš didelių atstumų.
II klasė: vidutinio lygio varžybos, regioninių arba vietinį klubų lygio vidutinės grupės žiūrovų ir vidutinis žiūrėjimo atstumus.
III klasė: Žemo lygio varžybos ir laisvalaikio sportas. Tai paprastai apima nedidelį skaičių žiūrovų ir žiūrovai stebi iš arti.
Šios trys klasės gali būti toliau suskirstyti į penkias kategorijas tarp įvairių lygių sporto rūšių:
Varžybų lygis:
• Tarptautinės ir nacionalinės: I klasė
• Regioninės: I ir II klasės
• Vietinės reikšmės: I klasė, II ir III
• Treniruotės: klasės II ir III
• Poilsio: III klasė
GAISF (tarptautinių sporto federacijų generalinė asociacija ) panašus grupavimas Europos norm. Šių klasių sporto įvykiai neturi atsižvelgti į tai ar bus ar ne televizija; tai yra aptariama atskirai rekomendacijose dėl televizijos .
Kalsė |
Horizontalus apšvietimas |
Tolygumas min/vid |
Spalvų atgava |
Akinimas |
Krepšinio, kultūrizmo, futbolas, Rankinis, Grindų riedulys, dziudo, karatė, Tinklinis, jėgos trikovės, Sambo, mokyklos sportas (fizinio lavinimo), Taikvondo , Sunkioji atletika, Imtynės, Aikido |
I |
750 |
0.7 |
>60 |
|
II |
500 |
0.7 |
>60 |
|
III |
200 |
0.5 |
>20 |
|
Boksas |
I |
2000 |
0.8 |
>80 |
|
II |
1000 |
0.8 |
>80 |
|
III |
500 |
0.5 |
>80 |
|
Atletika, Šokiai, žirgų sportas, gimnastika, Riedučių sportas ir Kopimo sienomis |
I |
500 |
0.7 |
>60 |
|
II |
300 |
0.6 |
>60 |
|
III |
200 |
0.5 |
>20 |
|
Plaukimas (vandens sportas) |
I |
750 |
0.7 |
>60 |
|
II |
500 |
0.7 |
>60 |
|
III |
300 |
0.5 |
>20 |
|
Tenisas |
I |
750 |
0.7 |
>60 |
|
II |
500 |
0.7 |
>60 |
|
III |
300 |
0.5 |
>20 |
|
Badmintonas, fechtavimas, Ledo ritulys, ledo čiuožyklos, Stalo tenisas, Kriketas, Akmenslydis, Skvošas |
I |
750 |
0.7 |
>60 |
|
II |
500 |
0.7 |
>60 |
|
III |
300 |
0.7 |
>20 |
|
Biliardas |
I |
750 |
0.8 |
>80 |
|
II |
500 |
0.8 |
>80 |
|
III |
500 |
0.8 |
>80 |
|
Boulingas, Šaudymas iš lanko, Šaudymas |
I |
200 |
|
|
|
II |
200 |
|
|
|
III |
200 |
|
|
|
Vertikalus apšvietimas |
Taikinys |
Taikinys 25m |
Taikinys 50m |
Tolygumas
min/vid
|
I, II, III |
500 |
1000 |
2000 |
0.8 |
Horizontalios ir vertikalios reikšmės: visi nurodyti apšvietos lygiai yra vidutiniai.
REKOMENDACIJOS SU TELEVIZIJA
Jei bus televizija, reikia būtinai atsižvelgti į apšvietą ir tolygumą. Taip pat reikia apskaičiuoti vertikalią apšvietą . Matavimai turėtų būti 1,5 metro virš žaidimo paviršiaus. Baseine, apskaičiavimai turėtų būti atliekami vandens lygyje.
Pagrindiniai renginiai
|
Horizontalus apšvietimas |
Tolygumas min/vid |
Tolygumas min/max |
Vertikalus apšvietimas |
Tolygumas min/vid |
Tolygumas min/max |
Spalvų atgava |
Akin. |
HDTV |
1500-3000 |
0.8 |
0.7 |
2200 |
0.7 |
0.6 |
>90 |
<50 |
sulėtinta kamera |
1500-3000 |
0.8 |
0.6 |
1800 |
0.7 |
0.5 |
>80 |
<50 |
Fiksuota kamera |
1500-3000 |
0.8 |
0.6 |
1400 |
0.7 |
0.5 |
>80 |
<50 |
Mobili kamera |
1500-3000 |
0.8 |
0.6 |
1200 |
0.5 |
0.3 |
>80 |
<50 |
Kameros reikalavimai, geriems televizijos vaizdams
Nors su naujomis kameros technologijomis šviesos reikalavimai sumažėjo, bet vis dar yra nesuderinama vaizdo kokybės rizika. Būtent atsižvelgiant į tai ir buvo pasirinktos reikšmės. Šviesos kiekis turi būti koordinuojamas su veiksniais kaip spalvų perteikimas ir spalvų temperatūra.
Spalvos temperatūra
pačios spalvos temperatūra turi būti naudojama visose sporto arenos vietose tarp 4200K ir 5600K . Lauko sporto aikštėse K vertė paprastai pasirenkama aukštesnė.
Spalvų perteikimas
spalvų perteikimo indeksas turi būti ne mažesnis kaip 80 ir geriausiai galėtų būti 90.
Šviestuvų padėtis
Turėtų būti nustatyta televizijos kamerų vieta. Atsižvelgiant į tai, kad apšvieta turi būti skaičiuojama statmenai į kamerą, šviestuvų vietos turėtų būti parinktos siekiant užtikrinti pakankamą apšvietą. Pavyzdžiui, jei tarp šviestuvų ir žaidėjų kampas yra pernelyg status, bus sunku gauti pakankamą apšvietą kamerai. Rekomenduojama konsultacijos ir atlikti apšvietimo tyrimą. Lentelėje pateiktos apšvietimo televizijai rekomendacijos, kurios yra skirtos visoms sporto šakoms įtrauktoms į šį gidą. Atsižvelgiant į sporto greitį ir žiūrėjimo atstumą nustatyti konkretūs reikalavimai montavimui.
FEDERACIJŲ IR ASOCIJACIJŲ SĄRAŠAS

GAISF nurodoma:
Aikido (IAF)
Amerikietiškas futbolas (IFAF)
Šaudymas iš lanko (Fita)
Lengvoji atletika (IAAF)
Badmintonas (IBF)
Beisbolas (IBAF)
Krepšinis (FIBA)
Biliardas (WCBS)
Kultūrizmas (IFBB)
Boulingas (FIQ)
Boksas (AIBA)
Kriketas (TBT)
Akmenslydis (WCF)
Dviračiai (UCI)
Šokiai (IDSF)
Jojimo sportas (FEI)
Fechtavimas (FIE)
Grindų riedulys (TFP)
Futbolas (FIFA)
Gimnastika (FIG)
Rankinis (IHF)
Ritulys (FIH)
Ledo ritulys (IIHF)
Čiuožimas (ŽTHIC)
Ju-Jitsu (JJIF)
Dziudo (IJF)
Karatė (WKF)
Korfbolas (IKF)
Motociklų sportas (FIM)
Netbolas (IFNA)
Trikovės (IPF)
Riedučių sporto (FIRS)
Regbis (IRB)
Sambo (FIAS)
Mokyklos sportas (ISF)
Šaudymas (ISSF)
Slidinėjimas (FIS)
Softbolas (ISF)
Skvošas (PSF)
Sumo (IFS),
Stalo tenisas (ITTF)
Taikvondo (WTF)
Tenisas (ITF)
Tinklinis (FIVB)
Sunkioji atletika (IWF)
Imtynės (FILA)
Klausyti
Skaityti fonetiškai
Swimming: A key factor to be considered for all types
of swimming pools is how to position the luminaires in
relation to the spectators and the television cameras
without creating glare or unwanted reflections for the
participants. It is not always easy to get this balance right.
Water acts as a reflective surface and, furthermore, this
surface moves (+/-20°), thus increasing the reflective area.
Lighting levels for TV coverage should be calculated at
water level as this is the point of reference.
Diving: The factors that affect the positioning of luminaires for
swimming also apply to diving.The vertical illuminance from the
diving position to the water surface should also be calculated.