Techninė informacija

Sportinis apšvietimas

PHILIPS sporto be televizijos apšvietimo taikymo gidas

 

Visuomenės susidomėjimas sportu klesti. Vis daugiau ir daugiau žmonių tiek žaidžia tiek žiūri sportą, tiesiog gerai leidžia laiką, sveikatinasi ar laimi medalius. Sportas suteikia malonumą vis daugiau žmonių, ir yra galimybės padidinti veiksmingą apšvietimą, daug žmonių taip pat turi galimybę sportuoti ir po darbo vakare.

Klubų tikslas dalyvauti ir laimėti vietos ir regioninių konkursuose, todėl reikia įsirengti gerą apšvietimą. Aukštos kokybės apšvietimas taip pat yra reikalingas rekreacinių ir treniruočių aikštelėse, kur žaidėjai sunkiai dirba, siekia aukštesnių rezultatų čia gimsta ateities žvaigždės.

Pirmiausia ir svarbiausia, apšvietimu siekiama užtikrinti formą, spalvą, atstumą ir kad tai būtų lengvai matoma abiejų žaidėjų ir žiūrovų. Svarbūs veiksniai tinkamas apšvietimo lygis, geras tolygumas ir mažas akinimas.

Be to, apšvietimas taip pat reikšmingai prisideda prie komforto ir geros žaidėjų ir žiūrovų savijautos. Šiuo atžvilgiu geras spalvų perteikimas ir malonus spalvos įspūdis yra du labiausiai vertingi turtai sporto apšvietimo įrangai.

Tačiau, kai yra planuojamas naujas apšvietimo įrengimas (ypač lauko įrenginiuose), specialių atsargumo priemonių turi būti imtasi siekiant užtikrinti, kad žmonės, kurie nėra įtraukti į sportinę veiklą, pavyzdžiui, vietos gyventojų ir vairuotojų artimuose keliuose, apšvietimas neturėtų neigiamos įtakos.

Iš tiesų, vis labiau suvokiame, kad įkyrios šviesos efektai (taip pat vadinam ir šviesos tarša) ir kaip ji turėtų būti kontroliuojama, siekiant subalansuoti poreikius tiek sportininkų ir žmonių gyvenančių apylinkėse.

Nepriklausomai nuo sporto, neatsižvelgiant į konkurencijos lygį, neatsižvelgiant į vietą, jūs galite pasikliauti MAZGO ir PHILIPS sporto apšvietimo sprendimais, pateiksim atsakymą į visus Jūsų poreikius.

Yra daugiau negu vienas būdas apšviesti aikštelę, todėl šiame straipsnyje pateikiama standartinės schemos pramoginiams sportams. Tai gali pasitarnauti kaip pagrindas, kad galėtumėte tęsti savo sporto apšvietimo projektą.

Apšvietimo terminai sportinio apšvietimo supratimui

Apšvieta

Apšvietimo lygio arba šviesos kiekis, kuris patenka į paviršių natūraliai pagrindinis matas. Tai vadinama "apšvieta" ir matuojamas lx (liuksais) arba liumenų vienam kvadratiniam metrui.
Pramoginių sportų turi būti skaičiuojamas horizontalus apšviestumas. Jei yra TV tada turi būti skaičiuojama vertikali apšvieta ir / arba apšvieta kameros kryptimi, tačiau to nebus šiame aprašyme.

Šviesos efektyvumas

Šviesos kiekis tenkantis vienam vatui- šviesos efektyvumas- labai reikšmingas ekonominiu požiūriu. Jis matuojamas liumenais vatui. Philips specialiai sportui (svarbu nesumaišyti su kitos paskirties prožektoriais) prožektorių šviesos efektyvumas yra tarp 80 ir 110 lm/W.

Spalvų perteikimas

Teisinga objekto spalva yra matoma natūralioje dienos šviesoje. Spalvų perteikimo iš lempos Ra indeksas, kaip glaudžiai objektą apšviesti , šviesos spalvą, metodus tikrąją spalvą. Labai geras spalvų perteikimas išgaunamas metalo halogenų (MHN) ir aukšto slėgio jodo (HPI) šviestuvais.

Tolygumas

Šviesos perkritimai, šešėliai sudaro nepatogumus tiek žaidėjams tiek žiūrovams. Ypač horizontalios plokštumos reikalingas tolygus apšvietimas. Vienodumas yra išreikštas kaip santykis: žemiausios ir aukščiausios apšvietos, ir/arba žemiausios ir vidutinės apšvietos.

Matavimo Tinklelis

Tinklelio dydis priklauso nuo žaidimo aikštelės paviršiaus dydžio ir suskirstytas į stačiakampius išdėstytus eilutėse ir stulpeliuose.

Spalvos temperatūra

Lempos šviesa sukuria įvairias spalvas, pradedant nuo šaltai baltos gyvsidabrio šviesos iki šiltai baltos aukšto slėgio natrio. Tai spalva, išreikšta kaip tarpusavyje spalvos temperatūra (TK) ir lempa. Spalvos temperatūra svyruoja nuo 2000 kelvinų (K), mėgėjiškam sportui ir treniruotėms rekomenduojama 4000 K . Kur bus TV reikalauja žymiai didesnės spalvos temperatūra 5500 K. Tiktai tos pačios spalvos temperatūra turi būti taikoma visoje sporto apšvietimo įrangoje.

Akinimas

Akinimas yra gausus skaistis per regėjimo lauką, kuris yra žymiai didesnis nei skaistis prie kurio akys yra pripratę ir todėl sukelia regėjimo diskomfortą. Lauko aikštelėse jis išreiškiamas kaip akinimo reitingas (GR) diapazone nuo 0 iki 100. Tikslus akinimo matavimas yra prieštaringas klausimas, ir, nors yra oficialūs apskaičiavimo metodai lauko sporto akinimo, rekomenduojama, kad būtų priimtas logiškai protingas sprendimas parenkant šviestuvams vietą.

Šviesos srautas

Prožektoriams reikia lempos, kad generuotų didelį šviesos kiekį. Faktinis šviesos kiekis yra žinomas kaip šviesos srautas ir yra matuojamas liumenais lm.

Šviesos tarša

Miesto vietovėse dirbtinis apšvietimas turi atitikti visus poreikius, malonumą, saugumą ir našumą. Kad žaidėjai, pėstieji ir gyventojai būtų patenkinti apšvietimu ir be nereikalingos šviesos. Prožektoriai turi būti specialiai sukurti siekiant užtikrinti kiekvieno asmens teises ir poreikius. Geras dirbtinis apšvietimas turėtų užkirsti kelią nekontroliuojamai nukrypusiai šviesai ir šviesos išsiliejimo už sporto srities ribas taip, kad ji nedarytų įtakos žmonėms, kurie gyvena kaimynystėje.

Apšvietimo reikalavimai

Rekomendacijom ir reglamentais buvo nustatytas Europos standartas EN12193 dėl sporto apšvietimo. Šis standartas dažnai naudojama ir už Europos ribų. Jis nustato būtiniausius apšvietimo reikalavimus atskirų sportų ir apibrėžia kitus apšvietimo veiksnius, tokius kaip spalvų atkūrimą, akinimo ribojimą, apšvietimo tolygumą. Visi toliau duomenys buvo paimti iš šio Europos standarto ir iš GAISF vadovo dirbtinis apšvietimas patalpų ir lauko sporto įrenginiai.

Pagrinde yra skirstoma į penkis lygius: tarptautinės ir nacionalinės, regioninės, vietos, mokymo ir mėgėjiškos. Šie lygiai ne visi reikalauja tos pačios kokybės apšvietimo.

Norint lengvai aprėpti visus penkis lygius yra trys apšvietimo klasės apibrėžiamos:

I klasė: aukščiausio lygio varžybos, pvz nacionalinių ir tarptautinių rungtynių, kuriose paprastai yra didelis žiūrovų srautas su didelėm žiūrovų tribūnom. Aukščiausio lygio treniruotės, taip pat gali būti įtraukiami į šią klasę.

II klasė: vidutinio lygio varžybos, pvz regioninės ar vietos klubų varžybos, kuriose paprastai yra vidutinio dydžio žiūrovų srautas. Aukšto lygio treniruotės taip pat gali būti įtraukiami į šią klasę.

III klasė: Žemo lygio varžybos, pvz vietos arba mažos reikšmės rungtynės, kuriose paprastai nėra žiūrovų arba jų labai ne daug. Bendrosios treniruotės ir mėgėjiškos taip pat yra įtrauktos į šią klasę.

Varžybų lygis Klasė
III II I
Tarptautinės/nacionalinės     *
Regioninės   * *
Vietinės * * *
Treniruotės * *  
Mėgėjiškos *    

 

 

 

 

 

 

Taip pat turėtų būti konsultuojamasi sporto asociacijų: FIBA (krepšinis), ITF (tenisas), FIFA (futbolas) ir FIH (ledo ritulio) ir IAAF (lengvoji atletika).

Prožektorių parinkimas

Asimetriniai šviestuvai dažnai naudojami mėgėjiškam sportui, siekiant užkirsti kelią įkyriai šviesai ir blizgesiui. Naudojami skirtingų prožektoriai su lempomis gera spalvų atgava, tačiau labai mažo biudžeto projektams, natrio lempos gali būti naudojamos kaip alternatyva, nors natrio lemų labai prastas spalvų perteikimas.

Universalios sporto arenos

Kadangi skirtingos sporto šakos bus tomis pačiomis apšvietimo sąlygomis, svarbu, kad maketas būtų orientuotas taip, kad tiktų tam konkrečiai sporto šakai, kuri turi aukščiausią prioritetą, su sąlyga, kad kitų sporto šakų apšvietimas būtų patenkinamas. Atidus prožektorių nutaikymas gali padėti sumažinti žaidėjų akinimą.

Sporto salėse turėtų būti šviesios sienos, lubos ir ne per tamsi grindų danga. Be šviesos paskirstymo ir efektyvumo šviestuvai turi būti tvirti ir kamuoliai ar kiti objektai neturėtų pažeisti šviestuvų.

Du apšvietimo sprendimai daugiafunkciniai sporto salei. Jeigu salės turi daugiau kaip 8 arba 10 metrų lubas -efektyviausias sprendimas metalo halogenų. Liuminescencinės labiau tinka naudoti kur yra žemos lubos.

Veikla/klasė III klasė II klasė I klasė
Šviestuvo tipas Philips Optiflood
MVP506 A/59
1xHPI TP25250W SGR/640
Philips Optiflood
MVP506 A/59
1xHPI TP400W SGR/640
Philips Optiflood
MVP506 A/59
1xHPI TP400W SGR/640
Šviestuvų kiekis 14 26 34
Apšvieta (lux) 200>200* 570>500* 758>750*
Tolygumas (Emin/Evid) 0,52>0,5* 0,76>0,7* 0,72>0,7*
Akinimas 65>20* 65>60* 65>60*
Suminė galia (kW) 5 12 16
*CEN rekomendacijos
visi skaičiavimai atlikti su 0,8 atsargos koeficientu.
 

Lauko krepšinis

Žaidėjai turi galėti stebėti kamuolį ir kitų žaidėjų judėjimą. Dauguma krepšinio aikščių yra parodyta ant universalios arenos paviršiaus, kuris taip pat gali būti išskirtos kitų žaidimų komplekse. Bendrojo lygio apšvietimas turi sudaryti sąlygas žaidėjams pamatyti aikštės ženklinimą iš pirmo žvilgsnio.

Priimtinas apšvietimo įrengimas gali būti pateikti kai šviestuvai montuojami ant stulpų 7 m virš žemės lygio ir išdėstyti taip, kad atitiktų tolygumo reikalavimus.

Veikla/klasė III klasė II klasė I klasė
Šviestuvo tipas Philips Optiflood
MVP506 A/59
1xHPI TP400W SGR/640
Philips Optiflood
MVP506 A/59
1xHPI TP400W SGR/640
Philips Optiflood
MVP506 A/59
1xHPI TP400W SGR/640
Šviestuvų kiekis 4 8 20
Apšvieta (lux) 139>75* 241>200* 586>500*
Tolygumas (Emin/Evid) 0,63>0,6* 0,71>0,6* 0,73>0,7*
Akinimas 30>55* 31>50* 33>50*
Suminė galia (kW) 2 4 10
*CEN rekomendacijos
visi skaičiavimai atlikti su 0,8 atsargos koeficientu.

Lauko tenisas

 

Apšvietimas turi suteikti tolygų apšviestumą virš aikštelės zonos kur žaidėjai ir žiūrovams. Tai apima aikštelės linijos ir kamuolys, kuris taip pat turi būti aiškiai matomas. Be tinkamai apšviestos aikštelės, taip pat turėtų būti pakankamai šviesos virš žaidėjo galvos, aukštai. Tai padės užtikrinti, kad aukštai esantis kamuolys būtų matomas.

Pageidaujama sumontuoti šviestuvus lygiagrečiai nuošalyje ir ne aikštelės plote. Apšvietimas taip nukreiptas į vidų -  į žaidimo aikštelę. Šviestuvai gali būti su papildomai pritvirtintomis grotelėmis nuo akinimo. Kompromisas turi būti pasiektas tarp tvirtinimo aukščio ir priimtino akinimo žaidėjų ir žiūrovų atžvilgiu.

Gali būti sujungti keli gretimi teniso kortai be papildomų apšvietimo atramų tarp kortų, jeigu yra tinkamai atskirti kortai (mažiausiai 3 m).

Veikla/klasė III klasė II klasė I klasė
Šviestuvo tipas Philips Optiflood
MVP506 A/59
1xHPI TP400W SGR/640
Philips Optiflood
MVP506 A/59
1xHPI TP400W SGR/640
Philips Optiflood
MVP506 A/59
1xHPI TP400W SGR/640
Šviestuvų kiekis 8 12 20
Apšvieta (lux) 203>200* 307>300* 542>500*
Tolygumas (Emin/Evid) 0,62>0,6* 0,65>0,6* 0,72>0,7*
Akinimas 32>50* 32>50* 32>50*
Suminė galia (kW) 4 6 10
*CEN rekomendacijos
visi skaičiavimai atlikti su 0,8 atsargos koeficientu.

 

 

Dvigubas teniso kortas

 

Veikla/klasė III klasė II klasė I klasė

Šviestuvo tipas

Philips Optivision
MVP507 WB
1xMHN LA1000W/842
Philips Optivision
MVP507 WB
1xMHN LA1000W/842
Philips Optivision
MVP507 WB
1xMHN LA1000W/842
Šviestuvų kiekis 8 12 20
Apšvieta (lux) 215>200* 338>300* 541>500*
Tolygumas (Emin/Evid) 0,76>0,6* 0,74>0,7* 0,71>0,7*
Akinimas 38>55* 39>50* 36>50*
Suminė galia (kW) 9 13 22
*CEN rekomendacijos
visi skaičiavimai atlikti su 0,8 atsargos koeficientu.
 

 

 

Trigubas teniso kortas

 

 

Veikla/klasė III klasė II klasė I klasė
Šviestuvo tipas
Philips Optivision
MVP507 NB
1xMHN LA2000W/842 -4vnt.
Philips Optivision
MVP507 WB
1xMHN LA1000W/842 -4vnt.
Philips Optivision
MVP507 NB
1xMHN LA2000W/842
Philips Optivision
MVP507 NB
1xMHN LA2000W/842
Šviestuvų kiekis 8 8 12
Apšvieta centre korto (lux) 248>200* 353>300* 545>500*
Tolygumas centre korto (Emin/Evid) 0,74>0,6* 0,86>0,7* 0,71>0,7*
Apšvieta aplink kortą (lux) 215>200* 310>300* 508>500*
Tolygumas aplink kortą (Emin/Evid) 0,7>0,6* 0,72>0,6* 0,71>0,7*
Akinimas 38>55* 28>50* 33>50*
Suminė galia (kW) 13 17 25
*CEN rekomendacijos
visi skaičiavimai atlikti su 0,8 atsargos koeficientu

Futbolas

Apšvietimas taip pat atlieka svarbų vaidmenį ir futbolo rungtynėse. Mėgėjiškas futbolas paprastai žaidžiamas po darbo vakare, efektyvus apšvietimas maksimalizuoja galimybes žmonėms dalyvauti žaidime. Nors apšvietimo lygis bus akivaizdžiai mažesnis nei rungtynių. transliuojamų per televiziją, turėtų išlikti aukšta apšvietimo kokybė, kalbant apie tolygumą, vizualinį komfortą ir apribojimas šviesos taršos, ypač gyvenamuosiuose rajonuose, kur dažnai vakarais naudojamas apšvietimas. Šios aikštės paprastai bus įrengtos gyvenamuosiuose rajonuose, su mažai arba be žiūrovų. Be televizijos, apšvietimas turi būti suplanuoti taip, kad aikštės horizontalus paviršius turi būti apšviestas tolygiai, nepriklausomai nuo apšvietimo atramų išdėstymo.

 

Veikla/klasė III klasė II klasė I klasė
Šviestuvo tipas
Philips Optivision
MVP507 MB/60
1xMHN LA2000W/400V/842 -4vnt.
MVP507 NB/60
1xMHN LA2000W/400V/842-4vnt.
Philips Optivision
MVP507 NB/60
1xMHN LA2000W/400V/842
Philips Optivision
MVP507 NB/60
1xMHN LA2000W/400V/842
Šviestuvų kiekis 8 18 42
Apšvieta (lux) 99>75* 226>200* 506>500*
Tolygumas (Emin/Evid) 0,6>0,5* 0,61>0,6* 0,71>0,7*
Spalvų atgavimo koef. 85>20* 85>60* 85>60*
Akinimas 41>55* 42>50* 47>50*
Suminė galia (kW) 17 38 89
*CEN rekomendacijos
visi skaičiavimai atlikti su 0,8 atsargos koeficientu

Sporto aikščių apšvietimas (su televizija)

 

Vidaus ir lauko sporto aikščių PHILIPS apšvietimas

 

Kodėl Sportui būtinas geras apšvietimas?

Visiems sporto renginiams reikia gero  apšvietimo, kad  būtų pasiekta geriausių rezultatų ir tai teiktų malonumą dalyviams ir žiūrovams, ar jie yra vietoje ar žiūri namie per televiziją. Vis dažniau arenos naudojamos ne tik įvairių sporto šakų, bet ir kitų renginių, taip pat, koncertams, teatro spektakliams ir parodoms. Į tai turi būti atsižvelgiama ir apšvietimo projektavimo metu. Žiniasklaidoje ir televizijoje vis dažniau transliuojami sporto renginiai ir tai reiškia, jog padidėja paklausa apšvietimui. Apšvietimas, kuris perteiktų puikią vaizdo kokybę, o taip pat apribotų akinimą ir žaidėjų išsiblaškymą, nepamirštant žiūrovų komforto. Žiniasklaidos poveikis, taip pat skatina daugiau žmonių imtis sporto. Apšvietimo instaliacijos kokybė yra vienas iš pagrindinių veiksnių, kurie lemia vietos kokybę.

Realybė

Kartais apšvietimui nėra skiriamas deramas dėmesys ir sumontuojamas nepakankamas apšvietimas. Beveik visada pasirodo klaidinga ekonomika ir tam tikru metu dalyvių, žiūrovų ir televizijos kompanijų prašoma atnaujinti  apšvietimą - kas pareikalauja dar didesnių išlaidų. Galutinis rezultatas darbas atliekamas du kartus. Kur yra sukurtas ir atnaujintas apšvietimas, svarbu įtraukti energiją taupančius įrenginius, kad nuostoliai būtų sumažinti iki minimumo. Šiame vadove pateikiama informacija sporto vietų savininkams ar vadybininkams, architektams, inžinieriams, kad jie techniškai suprastų ir galėtų  tęsti apšvietimo projektus naujai arba esamus vidaus ir lauko sporto objektų.

Kokia aprašymo struktūra?

Tolesnis aprašymas pradės pagrindinių vartojamų sąvokų apžvalgą ir svarbius klausimus sporto apšvietime. Pagal apšvietimo projektavimą PHILIPS rekomendacijos yra skirstomos į dvi dalis:
• Sportinis apšvietimas Be televizijos 
Sportinis apšvietimas Su televizija
EN12193 yra Europos norma sporto apšvietimui, ir dažnai naudojamas ne tik Europoje. Reikėtų pažymėti, kad  reikia atsižvelgti į atitinkamas nacionalines rekomendacijas dėl sporto apšvietimo. Patariama susisiekti su sportinio apšvietimo specialistais. Išsamios instrukcijos dėl konkrečios sporto asociacijos turėtų taip pat būti nurodytos:
FIFA (futbolas)
FIBA (krepšinis)
ITF (tenisas)
FIH (ledo ritulys)
IAAF (lengvoji atletika).

PAGRINDINIAI TERMINAI SPORTO APŠVIETIME

Reikalingas šviesos kiekis (Apšvieta)

Tai šviesos kiekis (matuojamas liuksų [lx]), reikalaujamas  kad būtų galima žaisti, treniruotis ar surengti varžybas. Kuo greitesnis sportas ir mažesnis žaidimo objektas, tuo didesnis  rekalingas apšvietimo lygis. Paprastai rekomenduojama keletą skirtingų lygių arba "perėjimo režimų ",  kad apšvietimo sistema būtų galima veiksmingai naudotis visuose lygmenyse, nuo  treniruočių (be televizijos) taip pat "tarptautinės televizijos" režimu (per televiziją).

Vidutinė  horizontali apšvieta (Eh)

Tai vidutinis kiekis liuksų, kuris turi būti pasiektas per susitartą priežiūros laikotarpį . Priežiūrą apima lempų pakeitimas ir šviestuvų valymas. Jei yra  filmuojama (su televizija) tai yra  svarbu bendram minimaliam apšvietimo lygiui palaikyti. Tai taip pat pasakytina ir vertikaliam apšvietimui, kas  aprašyta toliau.

 

Vidutinė vertikali apšvieta (eV)

 

Vertikali apšvieta tai šviesos kiekis vertikalioje plokštumoje ir turi būti apskaičiuojama neapribojant kameros pozicijų
Kameros apšvieta tai šviesos kiekis, kuris spindi fiksuota kameros pozicijos kryptimi. Apskaičiavimai turėtų būti atliekami naudojant faktinį kampą statmenai kameros pozicijai.  Kameros apšvieta idealiu atveju turėtų būti atsižvelgta į kamuolio skrydį, nes tai skirsis iš kameros apšvietos žemės lygyje. Nardyme, kameros apšvietai turi būti atsižvelgta  iš  pradinio taško  iki vandens paviršiaus. Kontrastas tarp dalyvių ir žiūrovų turėtų būti laikomas (kaip nykščio taisykle, 15% vidutinio kameros apšvietos lygio). Atskaitos taškas: tai paprastai apibrėžiamas kaip 1,5 m nuo žemės, išskyrus, pavyzdžiui, plaukimo sportą ir nardymą.
 

Apšvietos tolygumas

Du skirtingi būdai sužinoti apšvietos tolygumą:

Minimalus / Vidurkio  santykis, žemiausios iki vidutinio lygio apšviestumo.
Minimalus / maksimalus santykis, žemiausios iki didžiausio lygio apšviestumo.
Tinkamo lygio tolygumas reikalingas sukurti ir subalansuoti apšvietimo sąlygas, kad žmonių akys ir televizijos kameros neturėtų nuolat prisitaikyti prie skirtingų šviesos lygių.

 

blogo tolygumo pavyzdys

 

gero tolygumo pavyzdys

 

Vienodumo gradientas

Kaip televizijos kamera per varžybas ar turnyrą, turės įtakos vaizdo kokybei į apšvietos lygių skirtumus. Todėl reikalingas ne tik geras tolygumas,  bet ir gradientas tarp skaičiavimo taško. UG yra išreikštas kaip santykis apšvietos vieno taško ir 8-ių gretimų tinklo taškų.

Natūrali spalva (daylight)

Blogas spalvų perteikimas

geras spalvų perteikimas

 

Modeliavimas ir šešėliai

Modeliavimas apibrėžia apšvietimo gebėjimą atskleisti formą ir teksturą. Tai gali paveikti kaip patraukliai scena atrodo. Šešėliai gali sukelti rimtų problemų  žaidimo aikštėje. Klasikinis pavyzdys yra ledo ritulys, kur šoninės apsaugos aplink žaidimo aikštelę gali sukurti šešėlius, jei neteisingai suprojektuotas apšvietimas. Siekiant sumažinti  šešėlius iš 60/40 santykio turėtų būti naudojama nykščio taisyklė, siekiant nustatyti maksimalų šviestuvų kiekį vienoje sporto arenos pusėje palyginus su šviestuvų kiekiu kitoje pusėje.

Spalvos temperatūra (Spalva išvaizdą)

Tai matoma spalva švieos šaltinių ir dažnai vadinama tiesiog "šilta", "balta" arba "neutralia". spalvinė temperatūra yra apibrėžiama Kelvino laipsniais (K). mažesnė vertė, šiltesnė spalva. Pavyzdžiui, 2700 K turi šiltesnę spalvą nei 4000 K.

Spalvų perteikimas

Spalvų perteikimo yra šviesos šaltinis, gebėjimas daugintis paviršiaus spalvos tiksliai. Spalvų perteikimo indekso (Ra) yra naudojamas apibūdinti žibintas efektyvumą.

Apibrėžimas Spalvų pertikimo indeksas
Spalvų perteikimas (reklaminis) Ra 91 -100
geras spalvų perteikimas Ra 81 -90
pakenčiamas spalvų perteikimas Ra 51 -80
prastas spalvų perteikimas Ra 21 -50

 

 

 

 

 

Spalvos temperatūra yra naudojama siekiant padėti sukurti atmosferą erdvėje ir neturėtų būti painiojamas su spalvos perteikimu. Jei filmuojama televizijos nerekomenduojama maišyti skirtingas spalvos temperatūras.

Akinimas

Akinimas yra ginčytinas klausimas. Formulėmis galima apskaičiuoti akinimą, bet tai yra labai subjektyvu žmogaus akies patirtu blizgesiu. Akivaizdu, kad jei kas nors žiūri tiesiai į 2 kW šviestuvą iš arti jie patirs akinimą tačiau dėl kitų atvejų dauguma yra mažiau aiškūs, ar individualūs. Žemiau yra pagrindiniai parametrai, kurie lemia akinimą. Griežtai rekomenduojama, kad būtų konsultuojamasi su sporto apšvietimo specialistais užtikrinti, kad akinimas būtų sumažintas iki minimumo.
CIE akinimo vertinimas
Remiantis CIE dokumentu 112, turėtų būti nustatomas "stebėtojas" ir uždedamas ant žaidimo lauko ir tribūnose. Šiuo metu nėra jokių konkrečių  rekomendacijų pagal Europos normas dėl akinimo patalpų sporto apšvietime. EN12193 daroma nuoroda į "CIE paskelbimo 117. Dėl beveik begalės įrengimo galimybių, tai yra labai sunku sugalvoti tikslią sistemą, leidžiančią įvertinti patalpose akinimą. Žemiau yra pagrindiniai parametrai, kurie lemia akinimą. Konkrečios rekomendacijos pateiktos patalpų sporto, lauko aikštelių ir lauko stadionų.
Veiksniai, kurie turi įtakos akinimui
• Matymo kampai. Labai svarbu apsispręsti, kurios sporto šakos bus žaidžiamos ir numatyti, pagrindinius stebėtojų kampus. Šviestuvai turi būti išdėstyti taip, kad būtų atsižvelgta į šiuos žiūrėjimo kampus.
• Šviestuvo šviesos kampo kontrolė. Jei šviestuvas turi galimybę keisti šviesos  kampą pagal lempos padėtį, tai turi įtakos akinimui. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl gali būti klaidinga  pasirinkti pigiausią apšvietimo sprendimą.
• Maksimalus šviestuvo pakreipimo kampas.
• šaltinio intensyvumas, atsižvelgiant į lubų aukštį. Tai turėtų būti pritaikyta prie atitinkamos situacijos

Akinimas dėl blogai nureguliuotų ar parinktų prožektorių

Nėra akinimo dėka gerai parinktų ir sureguliuotų prožektorių

Evakuacinis apšvietimas

Siekiant užtikrinti saugų evakuavimą žiūrovams ir žaidėjams skaitykite EN1838 avarinio apšvietimo normas.

Perjungimo režimas

Apšvietimas turi būti suprojektuotas, kad apimtų įvairių lygių apšvietimą, kurios yra tinkamos atitinkamo lygio varžyboms ar treniruotėms.  Taip pat  energijos suvartojimo požiūriu. Perjungimo režimai  paprastai naudojami:
• Treniruotės
• Vietinės reikšmės varžybos
• Avarinės televizijos
• Tarptautinės televizijos

Avarinis ir karštas startas (Hot restrike)

Sporto arena turėtų turėti atsarginį energijos šaltinį tuo atveju, jei sugestų pagrindinis maitinimo šaltinis. Jei naudojamos išlydžio lempos, turi būti įrengiamas "avarinio TV" perjungimo režimas su "Karšto starto" (HOT RESTRIKE) šviestuvais. Karšto starto sistema leidžia  iškarto įjungti išlydžio lempas, laikinai nutrūkus energijos tiekimui, užuot laukti iki 15 minučių kol būtų galima paleisti standartinį šviestuvą be hot restrike. Tai ne tik svarbu televizijai, bet dalyviams ir žiūrovams.

Šviesos tarša

Tai nekontroliuojama šviesa, kuri yra nukreipta į dangų arba už sporto aikštės ribų.

 

SPORTO APŠVIETIMO PROJEKTAVIMIMO PROCESAS

Nesvarbu, ar vidaus arba lauko, kiekviena sporto apšvietimo projektas yra unikalus, nes daug skirtingų organizacijų, kurios dalyvauja šiame procese. Žemiau yra keletas bendrų patarimų, skirtų padėti užkirsti kelią esminėms klaidoms.

 

Projekto apibrėžimas

Sporto arenai turėtų būti aiškiai apibrėžti trumpo ir ilgo laikotarpio tikslai, atsižvelgiant į tai kad arena gali būti naudojama ir kitiems trenginiams. Ar bus filmuojama televizijos? Kokios sporto šakos bus kultivuojamos? Svarbu pasikonsultuoti su apšvietimo ekspertu  ir sporto specialistų ankstyvame etape.

Apšvietimo tyrimas

Kai tikslai buvo nustatyti turi būti atliktas apšvietimo tyrimas.  Apšvietimo tyrime bus nustatyta reikalingi šviestuvų kiekiai, tipai ir jų išdėstymas, siekiant nustatytų tikslų. Viso apšvietimo skaičiavimo kokybė priklauso nuo pateiktos informacijos. Žemiau yra keletas klausimų, kurie visada turėtų būti atsakyti.

 

Klausimai, patalpų ir lauko sporto apšvietime

 

• Kokie šviestuvai, ar gali trukdyti šviesos krypčiai (pvz., struktūrinės sijos ir stovai)?
•Kokiame aukštyje tvirtinami šviestuvai?
• Kaip bus užtikrintas priėjimas prie šviestuvų, nureguliuoti ar vėliau eksplotuoti?
• Kokie sportai bus žaidžiami?
• Kokios klasės varžybos ir treniruotės vyks?
• Ar yra avarinis elektros energijos tiekimas?
• Kokie kiti renginiai gali vykti be sporto?
• Koks planuojamas šviestuvų grupavimas?
Tai yra labai svarbu "perjungimo režimams" vienai sporto šakai .
• Ar gali būti ateityje aikštė naudojama kitiems renginiams?
Kaip tai paveiks apšvietimo reikalavimus?
• Koks elektros maitinimas bus įdiegtas?
• Ar patenka natūrali šviesa į areną ir kur ji tuo metu kris, kai bus sportuojama?
• Ar bus TV filmavimas?

Lempos parinkimas

Pagrindiniai veiksniai lempų pasirinkimui: šviesos galia, lempos tarnavimo laikas, energijos sunaudojimas, spalvų perteikimas ir spalvos temperatūra (išvaizda). Svarbu rasti tinkamą pusiausvyrą tarp šių veiksnių, siekiant sukurti sėkmingą apšvietimo instaliaciją.
Liuminescensinis
Privalumai: mažas energijos suvartojimas, ilgas lempos tarnavimo laikas, geras spalvų perteikimas.
Trūkumai: netinka, jei bus televizijos transliacija. Didelis šaltinis, todėl sunku kontroliuoti ir nukreipti šviesą. Apšvietimas įmanomas tik tada kai  šviestuvų kabinimo aukštis mažesnis nei 8-10 metrų. Naudojamas tik uždarose erdvėse.
Natrio
Privalumai: Ilgas lempos tarnavimo laikas, aukštas našumas (efektyvumas), pigu pakeisti.
Trūkumai: Prastas spalvų perteikimas, todėl netinka TV transliacijoms.

Metalo halogeno
Privalumai: Tinka TV filmavimui, labai geras spalvų perteikimas, geras šviesos nukreipimas, dėl mažo šaltinio.
Trūkumai: Trumpesnis tarnavimo laikas, brangesnis šaltinis

Šviestuvo parinkimas
du pagrindiniai metodai:
Tiesioginis apšvietimas
Tai labiausiai paplitęs metodas, kadangi sistema gali būti labai veiksminga. Jei bus televizija, tai yra vienintelė alternatyva, nes reikalinga vertikali apšvieta.
Netiesioginis apšvietimas
Kai kuriose patalpose, pavyzdžiui baseinai, tai gali būti naudingas sprendimas, nes vartotojai negalės matyti šviesos šaltinio. Tačiau labai priklauso nuo atspindimo paviršiaus, lubų, vietos ir  planuojamo valymo ciklo. TV aprėptis yra negalima su šiuo metodu.

Kitos aplinkybės

• Visi šviestuvai turi atitikti EN60598, šviestuvo elektros saugos norma.
• IP įvertinimas. Atsparumas dulkėms ir vandeniui pritaikytas lauko sąlygoms.
• Maksimalios aplinkos temperatūros, tai ypač aktualu patalpose.
• Šviestuvo pasipriešinimo vėjui koeficientas. Tai reikalinga parenkant laikančias konstrukcijas.
• Svoris.
• Lengva priežiūra. Apsvarstyti, kaip reikės pakeisti lempą ir kaip reikės išvalyti reflektorių.
• Lengvas montavimas.
• Gamintojo techninę paramą.Kokio lygio techninės kompetencijos, gali gamintojas, projektuotojas pasiūlyti?

 

Šviestuvų išdėstymas

 Šviestuvai turėtų būti išdėstomi tam tinkamai sporto šakai žaisti. Pavyzdžiui, futbole šviestuvai neturėtų būti pastatyti už vartų ribos. Atinkamai horizontali ir vertikali apšvieta
(jei bus TV) įtraukiama į skačiavimus taip pat turi būti įvertintas, numatytas tolygumas ir akinimo kontrolė.
Šviestuvai turi būti išdėstyti taip, kad būtų užkirstas kelias akinimui dalyvių ir teisėjų. Sporto metu žaidžiant galimi įvairūs žiūrėjimo kampai.
Pavyzdžiui, tenise, kai servuoja žaidėjas, nenori matyti šviestuvų ne toli pabaigos teniso korto zonoje, jų vizijos linijoje, kai jie rakete muša  į kamuolį.
Didesnėse, įvairios paskirties salėse su liuminescenciniu arba išlydžio apšvietimu yra įprastas apšvietimas eilėmis tarp aikštelių, taip sumažinant akinimo riziką žaidėjų srityje.

 

Kainos skaičiavimas
Yra įvairių apšvietimo sistemų rinkoje ir gali kilti pagunda rinktis pigiausią sprendimą. Daugeliu atvejų jūs gaunate tai, už ką jūs mokate ir  gali būti pigiausių šviestuvų  sumažintas fotometrinis efektyvumas, būti pagaminti iš prastos kokybės medžiagų arba gamintojas gali turėti mažai patirties ir prastas informacijos lygis. Išlaidos; nuosavybės tyrimas turėtų būti atliekamas, atsižvelgiant į šiuos veiksnius:
Kiekybiniai aspektai
• Šviestuvų ir lempų kaina
• Šviestuvų kiekis, norint pasiekti reikiamą rezultatą
• Lengvas montavimas
• Lengva priežiūra
• Šviestuvo kokybė, medžiagos, tarnavimo laikas
• Energijos sąnaudos
• Kompetentinga pagalba iš gamintojo - ar tai galima?
Jei ne, kokios bus konsultantui išlaidos?
• Išlaidos įrangai pakeisti

 

Montavimas
Svarbu, kad šviestuvai įrengti, taip kaip nurodyta apšvietimo skaičiavimuose ir kad būtų pakankamai erdvės, leidžiant šviestuvus nutaikyti, pakreipti teisinga kryptimi.  Turi būti prieiga prie šviestuvų, priežiūrai, valymui ir pakankamai vietos turi būti numatyta, kad niekas neužstotų šviesos iš konstrukcijų, tvirtinimų ir pan.
Bokšto Kronšteino montavimas
Siekiant užkirsti kelią iš vieno šviestuvo šviesos nupjovim0 gretimų šviestuvų, svarbu, kad dėl atitinkamų atstumų tarp šviestuvų, kaip nurodyta šviestuvo gamintoj0.
Viduje montavimas
Šviestuvai turi būti įrengti pagal apšvietimo projektą. Jie turėtų būti prieinami nuo podiumo už, kurio ir keičiamos lempos.  Jie turi būti sumontuoti siekiant išvengti bet kokio struktūrinio elemento šviesos nupjovimo.


 

 

Šviestuvų nutaikymas, matavimai

 

Šviestuvai turi būti nutaikyti taip, kaip nurodyta apšvietimo projekte. Patartina, kad sportinio apšvietimo šviestuvų reguliavime dalyvautų apšvietimo specialistas.  Baigiamajame etape paleidimo matavimai turėtų būti atlikti ir pasirašo asmuo, kuris perėmė kartu su konsultantu. Įtampos matavimai turėtų būti atlikti  ne tik spintoje prie  ir prie balasto ir lempos. Matuojant skirtingi perjungimo režimai, patartina pradėti aukščiausiu lygiu, pavyzdžiui, "Tarptautiniai TV ". Prieš matavimus būtina palaukti kol šviestuvai sušils.

Aptarnavimas

Geros techninės priežiūros planas yra užtikrinti šviestuvų ilgalaikį tarnavimą. Dulkės renkasi ant stiklo ir mažina šviesos atidavimą. Laikui bėgant krinta lempos srautas. Gerame apšvietimo  projekte turėtų būti informacija apie lempų pakeitimą ir rekomendacija kada reguliariai valyti šviestuvus.

 

VIDAUS SPORTAS

 

 Dauguma sporto salių tinka įvairioms sporto šakoms. Tai gali  būti nuo vietinių iki tarptautinių varžybų lygiui skirtų salių. Dėl šios priežasties, reikalavimai, kuriuos turi atitikti salė reikia numatyti iš pat pradžių. Papildomi  patikslinimai gali būti numatyti konkrečiam sportui. Pavyzdžiui montavimo  vietos įvairios paskirties  sporto salėse parodytos dešinėje pusėje. Reikėtų paminėti, kad tai yra bendrinė schema ir visuomet yra svarbu atlikti apšvietimo skaičiavimus kiekvienam konkrečiam projektui. Jei yra poliruotas / lakuotas grindų paviršius reikia žinoti  atspindžius apšvietimo ir žiūrėjimo padėčiai (fotoaparatui / žiūrovų).

 

 

 

 

Tenisas
Išsamesnė informacija atskirai Teniso apšvietimo aprašymuose. Šviestuvai turi būti pastatyti minimaliam aukštį 9,144 metrų virš teniso korto tinklo vietoje ir bent  6,096 metrų aukštis teniso korto kraštuose. Turėtų būti atsižvelgta į lango padėtį, kad šviestuvų nebūtų žaidėjų matymo kryptimi.

 

Ledo ritulys
dešinėje parodyta kaip šviestuvai gali būti išdėstyti, kad būtų išvengta akinimo. Ledo  atspindimosios savybės yra panašios į veidrodį. Šviestuvai turi būti nukreipti stačiu kampu  tam, kad sumažinti atspindy žaidėjų akyse ir kad veiksmingai dirbtų televizijos kameros.

 

SPORTO AIKŠTYNAI IR STADIONAI

 

Apšvietimo konfigūracijų
Yra daug galimų skirtingų  apšvietimo konfigūracijų sporto aikštelėse, bet apskritai jie  skirstomi į tris kategorijas:
• Apšvietimas nuo bokštų ar atramų
• Apšvietimas nuo žiūrovų estakados
• Kombinuotas ankščiau paminėtų.
Sporto apšvietime vis dažniau statomos atramos/bokštai, svarbus montavimo aukštis, kuris sumažina įkyrios šviesos kiekį (taip pat vadinamą ir šviesos tarša) ir pagerina architektūros integracija.

Sporto aikštynas be žiūrovų tribūna
Jei nėra žiūrovams tribūnos ar ji nėra pakankamame aukštyje (apšvietimo skaičiavimai rodo, kad tai), tada reikalinga naudoti atramas ar bokštus. Dešinėje esanti diagrama rodo galimą konfigūraciją, kuriose zonose patariama montuoti atramas ar bokštus ir turi būti įrengti taip, kad tiktų daugumai sporto šakų.

 

Sporto aikštynas su žiūrovų tribūna
Idealiai, apšvietimas turi būti suprojektuotas kaip,  neatskiriama dalis nuo žiūrovo tribūnos, nes jis yra vienas iš veiksnių, parinkti optimalų tribūnos aukštį. Apšvietimo tyrimas turi būti atliekamas siekiant nustatyti, ar  tribūnos aukštis yra pakankamas, ar atstumas yra tinkamas būtinos horizontalios ir vertikalios apšvietos lygiui ir vienodumui. Jei konstrukcija yra per žemai, bus didesnis pavojus akinimui, sporto apšvietimo specialistas galės patarti šiuo klausimu. Kairėje pateikiamoje diagramoje yra bendrinis; apšvietimo tyrimas.  Visada turėtų būti atlikti skaičiavimai, nes kiekvienas stadionas turi skirtingą išplanavimą.

 

 

PLAUKIMAS IR NARDYMAS

 

Plaukimas: Pagrindinis veiksnys kurį reikia apsvarstyti visų rūšių baseinams yra    šviestuvų montavimo vieta, nesukuriant akinimo  žiūrovams ir televizijos kamerai   arba nepageidaujamų atspindžių  dalyviams. Ne visada lengva gauti  pusiausvyrą. Vanduo veikia kaip atspindintis paviršius ir, be to, šis paviršius juda (+ / -20 °), taip padidinantis atspindintį paviršiaus plotą. Apšvietimo lygiai su TV turėtų būti apskaičiuojami vandens lygiui, nes tai yra atskaitos taškas.
Nardymas: veiksniai, darantys įtaką šviestuvų montavimo vietai     tokie pat kaip ir plaukime. Vertikali apšvieta nuo nardymo pozicijos vandens paviršiui taip pat turėtų būti skaičiuojama.

 

ŽIEMOS SPORTAI

 

Slidinėjimas
  Visuose sportuose, apšvietimas suteikia galimybę toliau žaisti  sutemus. Kai dienos žiemą yra trumpesnės, o žiemą, tai ypač taikoma sniego sportui. Kai slidininkai čiuožia žemyn kalnu , jie pračiuožia kiekvieno šviestuvo lygį . Todėl svarbu, kad apšvietimas būtų išdėstytas taip, kad jo tiesiogiai nematytų    slidininkas. Paprastai apšvietimas nukreipiamas skersai ir žemyn šlaito. Tačiau tai gali reikšti, kad nėra pakankamas vertikalus apšvietimas  kamerai, todėl yra būtina nukreipti į kalną šiek tiek šviestuvų .

 

Kiti pastebėjimai

Teatrinis ir dinaminis apšvietimas. Teatro efektai vis dažniau įtraukiami į sporto arenų apšvietimą, kur norima suteikti dramos sportui . Pavyzdžiui, už užtvaro  ir bokso ringas apšviečiamas maksimaliai  , su mažai arba be šviesos žiūrovams. Gera sporto apšvietimo sistema suteikia galimybę naudoti langinės, jos gali būti naudojamos siekiant sumažinti šviesos įjungimo greitį, kad prireikus galima būtų atidaryta arba uždaryta  teatriniu efektu, pavyzdžiui per krepšinio varžybas kai žaidėjei ateina į aikštę. 

 

REKOMENDACIJOS

 

Toliau pateiktose lentelėse parodytos žaidimo klasės,  rekomenduojamas minimalus vidutinis horizontalus apšvietos lygis ir tolygumas minimalus ir  vidutinio lygio santykis. Minimalus spalvų perteikimo lygis

Be televizijos lauko apšvietimo rekomendacijos:

Klasė Horizontalus apšvietimas Tolygumas min/vid Spalvų atgava Akinimas
Krepšinis, futbolas,  lengvoji atletika,  dviračių lenktynės, žirgų sportas,  rankinis,      tinklinis, regbis,  amerikietiškas futbolas
I 500 0,7 >60 <50
II 200 0,6 >60 <50
III 75 0,5 >20 <55
Plaukimas (vandens sportas)
I 500 0,7 >60 <50
II 300 0,7 >60 <50
III 200 0,5 >20 <55
Tenisas
I 500 0,7 >60 <50
II 300 0,7 >60 <50
III 200 0,6 >20 <55
Ledo čiuožyklos,   ledo ritulys,  beisbolas,  kriketas,  motociklų sportas 
I 750 0,7 >60 <50
II 500 0,7 >60 <50
III 300 0,7 >20 <55
Bobslėjus
I 300 0,7 >60 <50
II 200 0,5 >60 <50
III 50 0,4 >20 <50
Šaudymas lanku
I, II, III 200 0,5 >60 -
                       Vertikalus apšvietimas
I, II, III 750 0,8    
Kalnų ir laisvo stiliaus slidinėjimas
I 150 0,5 >60 <50
II 100 0,4 >20 <50
III 50 0,3 >20 <55

Horizontalios ir vertikalios reikšmės: visi nurodyti apšvietos lygiai yra vidutiniai.

 

ŽAIDIMŲ KLASĖS

 

I klasė: Aukščiausio lygio varžybos, tiek nacionalinės, tiek tarptautinės. Paprastai daug žiūrovų ir  žiūrima iš didelių atstumų.
II klasė: vidutinio lygio varžybos, regioninių arba vietinį klubų lygio vidutinės grupės žiūrovų ir vidutinis žiūrėjimo atstumus.
III klasė: Žemo lygio varžybos ir laisvalaikio sportas. Tai paprastai apima nedidelį skaičių žiūrovų ir   žiūrovai stebi iš arti.

Šios trys klasės gali būti toliau suskirstyti į penkias kategorijas   tarp įvairių lygių sporto rūšių:
 Varžybų lygis:
• Tarptautinės ir nacionalinės: I klasė
• Regioninės: I ir II klasės
• Vietinės reikšmės: I klasė, II ir III
• Treniruotės: klasės II ir III
• Poilsio: III klasė
GAISF (tarptautinių sporto federacijų generalinė  asociacija )    panašus grupavimas  Europos norm. Šių klasių sporto įvykiai neturi atsižvelgti į tai ar bus ar ne televizija; tai yra aptariama atskirai  rekomendacijose dėl televizijos .

 

Kalsė Horizontalus apšvietimas Tolygumas min/vid Spalvų atgava Akinimas
Krepšinio, kultūrizmo,        futbolas, Rankinis, Grindų riedulys,      dziudo, karatė,   Tinklinis, jėgos trikovės, Sambo,   mokyklos sportas (fizinio lavinimo), Taikvondo ,    Sunkioji atletika, Imtynės,  Aikido
I 750 0.7 >60  
II 500 0.7 >60  
III 200 0.5 >20  
Boksas
I 2000 0.8 >80  
II 1000 0.8 >80  
III 500 0.5 >80  
Atletika, Šokiai, žirgų sportas, gimnastika, Riedučių sportas ir Kopimo sienomis
I 500 0.7 >60  
II 300 0.6 >60  
III 200 0.5 >20  
Plaukimas (vandens sportas)
I 750 0.7 >60  
II 500 0.7 >60  
III 300 0.5 >20  
Tenisas
I 750 0.7 >60  
II 500 0.7 >60  
III 300 0.5 >20  
Badmintonas, fechtavimas, Ledo ritulys,     ledo čiuožyklos,   Stalo tenisas, Kriketas,     Akmenslydis,   Skvošas 
I 750 0.7 >60  
II 500 0.7 >60  
III 300 0.7 >20  
Biliardas
I 750 0.8 >80  
II 500 0.8 >80  
III 500 0.8 >80  
Boulingas, Šaudymas iš lanko, Šaudymas
I 200      
II 200      
III 200      
Vertikalus apšvietimas Taikinys Taikinys 25m Taikinys 50m

Tolygumas

min/vid
I, II, III 500 1000 2000 0.8

 

Horizontalios ir vertikalios reikšmės: visi nurodyti apšvietos lygiai yra vidutiniai.

 

 

REKOMENDACIJOS SU TELEVIZIJA

Jei bus  televizija, reikia būtinai atsižvelgti į apšvietą ir    tolygumą. Taip pat reikia apskaičiuoti vertikalią apšvietą  . Matavimai turėtų būti   1,5 metro virš žaidimo paviršiaus. Baseine, apskaičiavimai turėtų būti atliekami vandens lygyje.

Pagrindiniai renginiai

  Horizontalus apšvietimas Tolygumas min/vid Tolygumas min/max Vertikalus apšvietimas Tolygumas min/vid Tolygumas min/max Spalvų atgava Akin.
HDTV 1500-3000 0.8 0.7 2200 0.7 0.6 >90 <50
sulėtinta kamera 1500-3000 0.8 0.6 1800 0.7 0.5 >80 <50
Fiksuota kamera 1500-3000 0.8 0.6 1400 0.7 0.5 >80 <50
Mobili kamera 1500-3000 0.8 0.6 1200 0.5 0.3 >80 <50

 

Kameros reikalavimai, geriems televizijos vaizdams
Nors su naujomis  kameros technologijomis  šviesos reikalavimai   sumažėjo,  bet vis dar yra nesuderinama vaizdo kokybės rizika. Būtent atsižvelgiant į tai ir  buvo pasirinktos reikšmės. Šviesos kiekis turi būti koordinuojamas su veiksniais kaip spalvų perteikimas ir spalvų temperatūra.

Spalvos temperatūra
pačios spalvos temperatūra turi būti naudojama visose sporto arenos vietose    tarp 4200K ir 5600K   . Lauko sporto aikštėse K vertė paprastai pasirenkama aukštesnė.

Spalvų perteikimas
spalvų perteikimo indeksas turi būti ne mažesnis kaip 80 ir  geriausiai galėtų būti 90.

 Šviestuvų padėtis
 Turėtų būti nustatyta televizijos kamerų vieta. Atsižvelgiant į tai, kad apšvieta turi būti skaičiuojama statmenai į kamerą,  šviestuvų vietos turėtų būti parinktos siekiant užtikrinti pakankamą apšvietą. Pavyzdžiui, jei tarp šviestuvų ir  žaidėjų kampas yra pernelyg status, bus sunku gauti pakankamą apšvietą kamerai. Rekomenduojama  konsultacijos  ir atlikti apšvietimo tyrimą. Lentelėje pateiktos  apšvietimo televizijai rekomendacijos, kurios yra skirtos visoms     sporto šakoms įtrauktoms į šį gidą. Atsižvelgiant į sporto greitį ir žiūrėjimo atstumą nustatyti konkretūs reikalavimai  montavimui.

 

FEDERACIJŲ IR ASOCIJACIJŲ SĄRAŠAS

GAISF nurodoma:

Aikido (IAF)
Amerikietiškas futbolas (IFAF)  
Šaudymas iš lanko (Fita)
Lengvoji atletika (IAAF)
Badmintonas (IBF) 
Beisbolas (IBAF)
Krepšinis (FIBA) 
Biliardas (WCBS) 
Kultūrizmas (IFBB) 
Boulingas (FIQ)
Boksas (AIBA)
Kriketas (TBT)
Akmenslydis (WCF)
Dviračiai (UCI)
Šokiai (IDSF)
Jojimo sportas (FEI)
Fechtavimas (FIE) 
Grindų riedulys (TFP)
Futbolas (FIFA)
Gimnastika (FIG)
Rankinis (IHF)
Ritulys (FIH)
Ledo ritulys (IIHF)
Čiuožimas (ŽTHIC)
Ju-Jitsu (JJIF)
Dziudo (IJF)
Karatė (WKF)
Korfbolas (IKF) 
Motociklų sportas (FIM)
Netbolas (IFNA)
Trikovės (IPF) 
Riedučių sporto (FIRS)
Regbis (IRB)
Sambo (FIAS)
Mokyklos sportas (ISF) 
Šaudymas (ISSF)
Slidinėjimas (FIS)
Softbolas (ISF)
Skvošas (PSF)
Sumo (IFS),
Stalo tenisas (ITTF)
Taikvondo (WTF)
Tenisas (ITF)
Tinklinis (FIVB)
Sunkioji atletika (IWF)
Imtynės (FILA)

Swimming: A key factor to be considered for all types
of swimming pools is how to position the luminaires in
relation to the spectators and the television cameras
without creating glare or unwanted reflections for the
participants. It is not always easy to get this balance right.
Water acts as a reflective surface and, furthermore, this
surface moves (+/-20°), thus increasing the reflective area.
Lighting levels for TV coverage should be calculated at
water level as this is the point of reference.
Diving: The factors that affect the positioning of luminaires for
swimming also apply to diving.The vertical illuminance from the
diving position to the water surface should also be calculated.
Parkų ir sodų apšvietimas Keturi metų laikai

Medžių šešėliai- žiemos mėnulio šviesoje mano šešėlis juda paskui. (Masaoka Shiki (1869-1902))

Negeras apšvietimas pašalina natūralius kontrastus ir menkina gamtos grožį.

Šviesa ir tamsa yra papildantis vienas kitą elementas:
tik tada, kai jie yra sudedami kartu, natūraliam arba dirbtiniam apšvietime, tik tada mes galime suprasti gamtos pilnatvės ir didybės formas.

 

Pridėta spalva prie šviesos ir tamsos derinio suprasti sezonui arba pabrėžti detales:
gamta tampa scenografija kas supa gyvenimą

4SEZONAI yra integruota sistema, informacija,
techninės specifikacijos ir šviestuvai skirti
specialiai parkams, sodams ir žaliems plotams.

Geriausias būdas apšviesti natūralų elementą pabrėžti jo formą, išsamiai įvertinti jo dydį ir galimą augimą ir vizualizuoti išvaizdą per sezonus.

Ir puikus apšvietimas gali būti išgautas tik atkuriant gamtos pusiausvyrą tarp šviesos ir tamsos.

4Sezonai buvo sukurtas kaip idėja įvairių apšvietimo projektų variantų, kad būtų galima kontroliuoti ir naudoti šešėlius, atsižvelgiant į gamtines vietoves.

Tai ne tik techninis klausimas, tai taip pat apgalvoja kaip kurti atmosferą bei rūpintis aplinka.

 

Išmesti šešėlius visada buvo paprasta, bet tai yra žavus žaidimas, kuris gali pakeisti ir atkreipti dėmesį į apšviesto elemento išvaizdą.

 

Augalų rūšių įvairovė, skirtingu augimo etapu medžių ar krūmų ir tarp skirtingų gamtos elementų, esančių žalių plotų koreliacija yra veiksniai, kurie gali generuoti daugumą apšvietimo problemų, net ir tame pačiame sode. Kiekvienai situacijai 4Sezonai leidžia jums surasti tobulą derinį šviesos spinduliavimo ir vietos šviestuvui.

Begalės augalų veislių apšvietimo tikslais gali būti klasifikuojamos pagal jų formas.

 

4Sezonų šviestuvų šviesą galima reguliuoti su spinduliuojančiais ekranais, kurie daro geometrinių figūrų šešėlius ar dekoratyvinius motyvus.
Kiekvienas ekranas gali būti naudojamas norint sukurti šviesos ir šešėlių poveikį, žaisti ant paviršiaus, su begalia kūrybinių galimybių.

Net ant plokščio paviršiaus pavyzdžiui kaip, ilgas takas, šviesa gali tapti raštu ir dekoratyviniu poveikiu, integruoti dirbtinį apšvietimą į natūralų kraštovaizdį. Kiekvienas sodo elementas, pavyzdžiui, gyvatvorės ar krūmai, gali būti nušviesti tam tikru būdu ir atkreipti dėmesį nakties peizaže.

ekranais sukurti šešėliai gali radikaliai pakeisti apšviestą objektą.

 

Sezoninių svyravimų įtaka  parkams ir sodams. Kiekvienas sezonas sutampa su konkrečiu gyvavimo ciklo etapu, skirtingų medžių, krūmų ir žolynų spalvų ir formų pokyčiai ištisus metus.

Naktinis apšvietimas gali būti planuojamas taip, kad pakeisti dominuojančias spalvas ir prisitaikyti prie skirtingų metų sezonų

 

Natūralūs augalai  ir spalvotas apšvietimas gali nustebinti, sukurti besikeičiančias scenas. Kaita gali sekti ir pabrėžti sezoninių sąlygų pasikeitimus gamtoje, arba sukurti nuolatinį   vizualinį poveikį, kad ir pavyzdžiui, būtų naudojamas šventiniais vakarais.

Tokiu būdu, scenografijos turinys tampa neatskiriamas nuo apšvietimo projekto.

 

4Sezonų šviestuvų asortimente keletas šviesos spinduliavimo alternatyvų, su neribotom galimybėm keisti spalvas ir šviesos intensyvumą.

 

4Sezonų šviestuvų sistema gali būti montuojama kartu arba sujungta taip, kaip pageidautina.

 

 

APŠVIETIMO TECHNIKA

Čia žemiau, rasite keletą patarimų, naudingų tiems, kurie nori daugiau sužinoti apie gamtos elementų apšvietimą, net jei turite labai mažai patirties.
1 - išskirti gamtos elemento formos tipą, kurį norite apšviesti
2 - išrinkti kuriuos taškus apšviesime, gerai apšvietimo kokybei
3 - atpažinti grafikos piešinį natūraliame elemente ir pasirinkti tinkamiausią ekraną

1 - FORMŲ TIPAI

 

natūralaus elemento formos ir dydžio  reikia nustatyti šviesos galią ir spindulio plotį, būtina surasti geriausias apšvietimo savybes. Kiekviena forma turi skirtingus reikalavimus, tiek krypties, tiek ir reikiamų šviestuvų skaičium, reikia nušviesti visą medžio paviršių.

 

2 - ŠVIESOS POZICIJA

Yra gerai žinoma, kad medis yra natūralios raidos reguliuojamas puikaus santykio, kuris yra laikomas net  meno ir architektūros srityse, kaip tobulas ir harmoningas proporcingas sąryšis. Tai tas pats modelis nustato optimalų šviestuvų kiekį ir išdėstymą, pagal augalo dydį ir pagrindine žiūrėjimo kryptimi.

3 - GRAFINIS INDIVIDUALUMAS  IR EKRANŲ NAUDOJIMAS

Be formos ir dydžio, gamtos elementas taip pat grafini individualumą, kuris gali būti pabrėžtas su šešėliais. 4Seasons šviestuvų ekranai sudaro plačią poveikių gamą, derinant šviesą ir tamsą, kuri transformuojasi pritaikant apšvietimo išdėstymą individualiom natūralaus elemento savybėms. 4Seasons turi keletą ekranų, kuriais siekiama išskirti kai kuriuos būdingus augalų bruožus. Ekranai gali būti naudojami kaip norim, atrasti kūrybiškumą ir naujus efektus, sukurti naujų pojūčių.

Panašių formų medžiai gali būti įvairių grafinių asmenybių: dinamiški, statiniai, mobilųs ar kiti

4Seasons šviestuvų (Kit Shadow) ekranai yra sukurti gauti geriausią šviesos ir šešėlio poveikį konkrečiam medžiui.

Kaip parinkti vietą, galią ar efektą šviestuvui galite pažiūrėti gamintojo puslapyje arba kreipkitės į UAB "MAZGAS" darbuotojus

Efektyvus parduotuvės apšvietimas

Prekybos vietų apšvietimas

Tinkamas parduotuvių apšvietimas aprūpina prekybos vietos išskirtinumą, unikalumą ir jaukią aplinką. Apšvietimo pagalba sukuriama specifinė aplinka, kuriai būdingi tokie kriterijai kaip: geriausias ir išskirtiniausias pozicionuojamų prekių pateikimas, firminio ženklo vizualizavimas (reklama), produktyvumas, darbinės nuotaikos kūrimas, pirkėjų srauto didinimas.

Šiandienos pirkėjų savarankiškumas reikalauja iš pardavėjo unikalesnės patirties pardavimo skatinime. Įsivyrauja konkurencingas prekės ženklų ir produkcijos pateikimas, atitinkantis pirkėjų poreikius.

Dažnai atsitinka tai, kad pirkėjas nori ne konkurencingos prekės, o aplinkos.

Aplinkos, kaip prekybinės vietos vizualizacijos, reikšmė šiai dienai - yra daugiau sociali ir įkvepianti. Todėl geras apšvietimas ir yra prekybinės aplinkos gyvybinis motyvatorius. Daugiau kaip 100 metų partneris Philips aprūpina prekybos vietas unikaliais apšvietimo sprendimais -  nuo jaudinančio apšvietimo akcento iki efektyvaus šviesos panaudojimo.

 

Sutikite, kad apšvietimą galima įvardinti kaip PASITENKINIMĄ. Geras apsipirkimo jausmas priklauso nuo jaukios ir atpalaiduojančios aplinkos prekybos vietoje. Unikali prekybos vietos aplinka padrąsins Jūsų pirkėjus užtrūkti parduotuvėje ilgiau ir jaustis laisviau.

 

Kad taptumėte apšvietimo sprendimų lyderiais Jūs turite sukurti jaukią ir tvarią parduotuvės aplinką. Tai yra: finansinius tikslus paversti reikšmingais ir novatoriškais.

 

Sužavėkite pirkėją šviesos pagalba:

Prekybos vietų apšvietimui yra naudojami dinaminio apšvietimo sprendimai, kurie daro prekybos vietą išskirtinę. Dimaniškas prekybos vietų apšvietimas turi savybę pritraukti didesnius pirkėjų srautus, „sustabdyti laiką“ ( real stopping power) ir atgaivinti prekybą.

 

Parinkę puikų apšvietimą, leiskite pirkėjui likti ilgiau:

Jauki ir puiki aplinka leis pirkėjui pasilikti ilgiau taip suteikdama rūpestį, pasitenkinimą ir atsipalaidavimą. Apšvietimo sprendimo pagalba pirkėjas turės galimybę gėrėtis nauja patirtimi ir ilgesniu buvimu prekybos vietoje.

 

Priverskite pirkėją grįžti:

Optimizuokite apšvietimą taip sukurdami grįžtamumo, pelningumo ir žinomumo efektą.

 

Mūsų įmonės partneris Philips yra inspiruotas kompanijų ir žmonių, siekusių pasaulinio ir vietinio verslo pripažinimo, pasitelkiant konkurencinę prekybos vietų apšvietimo sprendimų sritį.

Juk nesvarbu, ar Jūs pasaulinis prekybos tinklas, ar vietinė maža parduotuvė.

 

Mūsų įmonė turi visus išteklius, kad Jūsų apšvietimo istorija taptų PASIEKIMU:

  • sumažinti išlaidas apšvietimo sprendimų paieškose bei realizacijoje
  • individualiai suprojektuoti ir koordinuoti nuo pradžios iki pabaigos;

 

Prekybinės vietos išskirtinumas siejamas su atsinaujinančiais apšvietimo sprendimais. Todėl tik 50 proc. apšvietimo išnaudojama pagal paskirtį, o likusieji ne. Investuodami į parduotuvės apšvietimą Jūs galite sumažinti išlaidas ir sukurti pilną apšvietos diapazoną, tai yra pasirinkti techniškai tinkamą, socialiai atsakingą ir patrauklų apšvietimą.

Jauskite ir kontroliuokite savo apšvietimo sprendimą.

 

Mūsų partneris Philips yra globalinis sveikatos priežiūros, vartotojiškos gyvensenos ir apšvietimo lyderis, vadovaujantis novatoriškiems ir ekologiškai progresyviems sprendimams šiandienos rinkoje.

Kaip novatorius, Philips kuria naująsias technologijas apšvietimo srityje taip įgalindamas naują ir efektyvų šviesos panaudojimą.

Tvarumo principu Philips siekia idealo, kryptingai tenkindamas dabartinės kartos norus, kartu išvengiant pavojaus ateinančioms kartoms. Tvarus apšvietimo sistemų panaudojimas mažina prekybos vietų poveikį aplinkai, taupo energiją ir mažina energetines išlaidas. Philips produktai yra orientuoti į produktyvumą ir ilgaamžiškumą.

Tai yra lanksti ir užbaigta apšvietimo produktų pasiūla, orientuota į kokybę, naujovę bei paprastumą.

 

 

PARDUOTUVIŲ APŠVIETIMAS PAGAL "LUXIONA"

 

Nuo 1929 m. patirtis apšvietime
Projektavimas, gamyba, platinimas su geriausiu aptarnavimu, nuo pradžios iki pabaigos.

-Skirtingi prekės ženklai, skirtingiems sprendimams.

-Prestižiško dizaino apdovanojimai.

-Pardavimų biurai ir platintojai visame pasaulyje.

-8 Logistikos centrai (Ispanija (2), Meksika, Peru, Kinija, Lenkija, Prancūzija, Vokietija).

-5 Grupės (Ispanija, Meksika, Peru, Kinija, Lenkija).



Šviesos pristatymas

Platus tarptautinis darbas mums leidžia padėti klientams jų plėtros planuose.


Šviesos valdymas

Mes rūpinamės viso projekto valdymu, kad galėtume pateikti geriausius sprendimus Jūsų klientams visame pasaulyje.


Šviesos produktai

Mes teikiame standartiškus arba pritaikytus sprendimus pagal Jūsų firminės parduotuvės poreikius.


Specialus pritaikymas

Kai kurie projektai reikalauja tam tikrų sprendimų, kurių nėra kataloge. Tokiais atvejais, mes projektuojame, su savo klientų pagalba, specialiems projektams - specialūs produktai.


PARDUOTUVIŲ APŠVIETIMAS

Parduotuvės interjero dizainas gali būti lemiamas veiksnys, kuris turi padidinti kliento įspūdžius.
Šviesa vaidina svarbų vaidmenį projektuojant parduotuves, kur Jūs galite sukurti puikų apsipirkimo įspūdį, ir tuo pačiu metu stiprinti pirkėjo ir prekės ženklo ryšį.
LUXIONA stengiasi padėti savo klientams kurti emocijas, siūlydama savo žinias ir apšvietimo patirtį, taipogi pilną produktų portfolio bei verslo plėtros sąvokas.

RŪBŲ PARDUOTUVŲ APŠVIETIMAS

Vitrina

Vitrina tampa pirmuoju kontaktu su klientu. Ji yra teatrališkiausia dalis parduotuvėje ir viena iš pagrindinių pardavimo taškų sudominti klientą. Čia apšvietimas vaidina svarbų vaidmenį, generuojantis scenas, kurios daugiau ar mažiau dramatiškos ir teatrališkos.


 

Ekspozicijos plotas

Šviesos kokybė - pagrindinis aspektas. Šviesa akcentuoja lentynas, stalus, ekspoziciją, kur klientas gali apžiūrinėti pasirinktą produktą.

Kasa

Prekystalis yra vieta skirta tiek pirkėjui tiek pardavėjui. Yra daug galimybių kurti tinkamą apšvietimą, sumažinti akinimą, tiek pirkėjui, tiek pardavėjui.

Matavimosi kabinos

Daugeliu atvejų, matavimosi kabinos tampa vieta, kur klientai apsisprendžia dėl produkto pirkimo. Todėl yra svarbu, kad šviesos išryškintų spalvas puikiai nušviesdamos klientą ir tuo pačiu metu leistų jaustis patogiai, atsižvelgiant į tai, kad daugeliu atvejų matavimosi kabinos užima labai mažai erdvės.
 

Fasadas

Vieta yra vienas iš sėkmingos parduotuvės faktorių. Pagal pastato vietą, savybes, jūs galite panaudoti fasadą įvairiais būdais, apšviesti jį ir tokiu būdu pritraukti praeivių dėmesį, pabrėžti prekės ženklą gatvėje, kur jis yra. Norėdami tai įvykdyti, galite taikyti skirtingus apšvietimo sprendimus - nuo sienų apšvietimo, teatrališko įspūdžio sukūrimu, iki spalvų ir dekoratyvinių efektų sukūrimo. Ir visa tai visada gali būti pritaikyta išvengiant šviesos taršos ir tausojant aplinką.


UNIVERSALUMAS
Apšvietimo lankstumas taip pat turi leisti nuolat keistis dėl reklamos ir pardavimo veiklos.

Būtina sukurti aplinką, kuri laikui bėgant gali kisti, kad išlaikyti pirkėjo dėmesį (pagal rinkodaros kampanijas) ir todėl mes rekomenduojame, kad apšvietimo dizainas gebėtų prisitaikyti prie ženklo pokyčių. Todėl apšvietimas turi pripažinti universalumo koncepciją ir lankstumą su tikslu save pritaikyti prie aplinkos, paprasta ir funkcionalia prasme.

DARNUMAS


Energijos efektyvumas tapo aukštu prioritetu visuose mūsų projektuose. Tai reiškia, kad matomos savybės ir norimi apšvietimo efektai turi būti sukurti su minimaliomis energijos sąnaudomis, maksimizuojant efektyvumą, o taip pat sumažinti ateities priežiūros išlaidas iki minimumo.

 

 
Cheminis atsparumas

Sintetinių medžiagų cheminis atsparumo

Lentelėje nurodyta pagrindinių sintetinių medžiagų cheminis atsparumas 25 ° C temperatūroje. Kai kur buvo paminėta koncentracija, cheminių medžiagų derinys gali sukelti stipresnį poveikį.

PHILIPS duomenimis

Cheminės medžiagos

Polistireno

(PS)

Polikarbonato

(PC)

Polimetilo metakrilato

(PMMA)

Sintetinė guma Pastabos
Acetone / Acetonas - - - +  
Ammonia 25% / Amoniakas 25% + -/x + + Gyvulių garduose
Animal fats / Gyvuliniai riebalai + + + - Maisto pramonėje
Bleach saturated / Prisotintas baliklis + + + + Sausa valykla
Chlorine water / Chloro vanduo + +/x - +/o Plaukimo baseinas
Citronella oil / Citrinžolių aliejus -        
Detergents / Ploviklių + o + + b)
Dish washing / Indų plovimas o +/- + +  
Diesel fuels / Dyzeliniai degalai o + + - Degalų kolonėlės
Gasoline / Benzinas - -/o -/o - Degalų kolonėlės
Glycerine / Glicerinas + +/o + +  
Hand lotion / Rankų losjonas -   + -  
Household cleaners / Buitinių valiklių + +/o +   b)
Greases / tepalai + +/- + - Garažai
Inks / Rašalai + + +   Spauzdinimo pramonė
Insecticides / Insekticidai +/o   +    
Lacquer thinner / Lako skiediklis - - - - Spauzdinimo pramonė
Lemon juice / Citrinos sultys - + +    
Margarine / Margarinas - + +   Maisto pramonė
Mayonnaise / Majonezas + + +   Maisto pramonė
Milk / Pienas + - + + Pieninė
Mineral oils / Mineraliniai alyvos + + + -  
Motor oils / Variklinės alyvos + +/o + - c)
Vegetable oils / daržovių aliejus o/- +/o o - Maisto pramonė
Olive oils / alyvų aliejus + + + o Maisto pramonė
Paraffin oil / Parafino aliejus + + +    
Petrol normal / Įprastas benzinas - o + - Degalų kolonėlė
Petrol super / Pagerintas benzinas - - + - Degalų kolonėlė
Pine oil / Pušų aliejus - + + -  
Sea Water / Jūros vanduo + + + - Laivai
Shampoos / Šampūnas   x +   b)
Silicon oils (aliphatic) / Silicio aliejus + + +/o +  
Soap solutions / Muilas   o + + b)
Sodium chloride / Natrio chloridas + + + +  
Soy bean oil / Sojų aliejus + + + -  
Turpentine / Terpentinas - - - - Dažų pramonė
Water/ Vanduo + + + +  
Waxes / Vaškai + + +    
Acetic acid 25% / Acto rūgštis 25% + + +/o + a)
Ammonium salts / Amonio druskos + -/x + +  
Aqua regina / o o - -  
Benzene / Benzolas - - - -  
Butane / Butanas o + +    
Butanol / Butanolis + + - +  
Carbon dioxide / Anglies dioksidas + + + +  
Carbon tetrachloride / Anglies tetrachloridas - -/x - -  
Chloroform / Chloroformas - - - -  
Chromic acid 20% / Chromo rūgštis 20% + + +/o -  
Cyclohexane / Cikloheksano o +/o - -  
Dibutyl phthlate / + - - +  
Dichlorobenzene / Dichlorbenzenas - - - -  
Ethyl acetate / Etilo acetatas - - - +  
Ethyl alcohol 40% / Etilo alkoholis 40% o/x +/o o +  
Ethylene glycol / Etilenglikolis o/x + + +  
Formaldehyde 30% / Formaldehidas 30% + + + +  
Formic acid / Skruzdžių rūgštis + +/- +/o +  
Freon / Freonas o -/+   -/o c)
Hydrochloride acid 10- / Hidrochlorido rūgštis 10 - + + + +  
Hydrogen peroxide < / Vandenilio peroksidas < + + + +  
Isopropyl alcohol / izopropilo alkoholis + + o +  
Kerosene / Žibalas o/x - + - aerodrome
Lactic acid 10% / Pieno rūgštis 10% + + + +  
Methyl alcohol / Metilo alkoholis o/x x o +  
Methylene chloride / Metileno chloridas - - -    
Methyl ethyl ketone / Metiletilketonas - - - +  
Naphtha / Nafta -   + -  
Nitric acid 20-30% / Azoto rūgštis 20-30% o +/o + +  
Ozone < 0.5 ppm / Ozonas <0,5 ppm + + + +  
Perchloroethylene / - - - -  
Potassium hydroxide / Kalio hidroksidas + - + +  
Propane / Propanas - + + -  
PVC plasticized / PVC plastifikuota x x - +  
Saponified oil / o   + -  
Soda saturated solution / Sodos prisotontas tirpalas + + + +  
Sodium hydroxide / Natrio hidroksidas + -/o + +  
Stearic acid / Stearino rūgštis + + + o  
Sulphuric acid 10% / Sieros rūgštis 10% + + + o/-  
Toluene - - - -  
Transformer oil / Transformatorinės alyvos + + + -  
Trichloro-ethylene / Trichlor-etileno - - -    
Xylene / Ksilenas - - - -  

 

a)priklauso nuo koncentracijos
b)priklauso nuo sudėties
c) priklauso nuo tipo
+ atsparus
o ribotas atsparumas
- Nėra atsparus
x gali sukelti aplinkos skilinėjimą

 

 

Aliuminis naudojamas gaminti prožektoriaus korpusui arba kaip optinis elementas (reflektorius), nebus lengvai paveiktas, nes visada ant aliuminio paviršiaus aliuminio oksido sluoksnis. Tik koncentruotos rūgštys turės įtakos aliuminiui, tai neatsitinka dažnai.

Dažytas cinkuotas plieno lakštas, ilgam laikui jautrus korozijai, jei naudojamas nuolat drėgnoje aplinkoje. Dėl šios priežasties drėgnoje aplinkoje patartina naudoti šviestuvus pagamintus iš sintetinių medžiagų. Dažytas cinkuotos lakštinis pliena gali atlaikyti daug chemijos produktų. Balti dažai taps geltoni per ilgesnį laiką.

Nerūdijantis plienas naudojamas šviestuvų tvirtinimams, gaubtų užsegėjams, pakabinimams. Philips naudojamas plieno nepuola korozija, išskyrus tokias agresyvias ir sudėtingas aplinkas kaip chloro baseinai. Tik pačios geriausios kokybės nerūdyjantis plieno ribotas atsparumas tokiose agresyviose aplinkose, bet labai brangi nerūdijančio plieno rūšis.

Dažniausiai naudojamos dvi medžiagos uždaro šviestuvo gaubtams: polikarbonato (PC)  ir Polimetilmetakrilato (PMMA).

Polikarbonatas (PC) yra termoplastinė medžiaga, naudojama skaidriems apsaugotiems nuo vandens šviestuvų gaubtams. Pagrindinė PC charakteristika yra jos atsparumas smūgiams. Dėl šios priežasties PC dažniausiai naudojamas viešoms vietoms apšviesti, dėl vandalizmo. Deja, PC ilgainiui neatlaiko ultravioletinių spindulių poveikio, PC negali atlaikyti tirpiklių, nebent nedelsiant nuplauti su vandeniu, medžiaga nebus rimtai paveikta rūgščių ir bazių.

Polimetilmetakrilato (PMMA) yra labai skaidri termoplastinė medžiaga, kuri nepageltonuoja po ilgo naudojimo laiko. Atsparus įbraukimams, tačiau prastas atparumas smūgiams, palyginti su polikarbonato. PMMA nėra atsparus tirpikliams, jis gali atlaikyti žemos koncentracijos rūgštis ir bazes geriau nei polikarbonatas PC. PMMA, gali būti valomi su dauguma buitinių ploviklių. Dėl atsparumo smūgiams, pirmenybė PC, tačiau, remiantis cheminiu atsparumu PMMA atlaiko geriau nei PC.

Poliesterio stiklo pluoštas paprastai yra naudojamas sustiprintiems šviestuvo korpusams. Medžiaga, kuri gali būti lengvai nuspalvinama, didelio mechaninio atsparumo taip pat ir gero cheminio atsparumo. Tačiau neatlaiko didelės koncentracijos rūgščių ir bazių. Poliuretanas yra naudojamas kaip tarpinė tarp gaubto ir korpuso hermetiniuose šviestuvuose užtikrinti apsaugą nuo dulkių ir vandens. Medžiagos prastas cheminis atsparumas rūgštims ir bazėms, poliuretanas atlaiko aliejus ir tirpiklius.

Sintetinė guma taikoma kaip tarpinė, per kurią įvedamas kabelis, apsaugo šviestuvą nuo drėgmės ir dulkių. Geras pasipriešinimas chemijai, tačiau pažeidžiama naftos produktų.

Visos minėtos medžiagos gali atlaikyti standartinius buitinius ploviklius, tik jeigu taikomi pagal ploviklio gamintojo instrukcijas.

 

 

Informacija pateikta

 

duomenimis

 

 

Lempų atspalviai

Kaip parinkti teisingą šviesos atspalvį skirtingose naudojimo srityse?

UTILIZACIJA

 

Gyventojams:

Rajonas Miestas Adresas Prižūrėtojas Telefonas Darbo laikas
Vilniaus Vilnius Pramonės g. 97 Kuusakoski +370 5 2672897 I - V 8:00 - 17:00
Vilniaus Vilnius Geologų g. 4 Žalvaris +370 687 82343 I - V 8:00 - 16:30
Vilniaus Vilnius Riovonių g. 2A

Atliekų tvarkymo

centras

+370 5 2060900 I - V 8:00 - 17:00
Vilniaus Vilnius Jačionių g. 13B Toksika +370 5 2040126

I - IV 7:30 - 16:15

V - 7:30 - 15:00

Vilniaus Vilnius Kalvarijų 204B

Degalinė "Alauša"

(EMP Recycling}

  I - VII 00:00 - 24:00
Vilniaus Vilnius Ateities g. 10 Gaudrė +370 5 2796162 I - V 8:00 - 17:00
Vilniaus Vilnius Žirmūnų g. 64 Rimi Hypermarket   I - VII 8:00 - 23:00
Vilniaus Vilnius Savanorių pr. 16, Vilnius Rimi Hypermarket   I - VII 8:00 - 23:00
Vilniaus Vilnius Ateities g. 91, Vilnius Rimi Hypermarket   I - VII 8:00 - 23:00
Vilniaus Vilnius Saltoniškių g. 9, Vilnius Rimi Hypermarket   I - VII 8:00 - 23:00
Vilniaus Vilnius Jeruzalės g. 4 Rimi Hypermarket   I - VII 8:00 - 23:00
Vilniaus Vilnius Vydūno g. 4 Rimi Hypermarket   I - VII 8:00 - 23:00
Kauno Kaunas T. Masiulio 18L Kuusakoski +370 37 380267 I - V 8:00-17:00
Kauno Kaunas Palemono g. 1 Žalvaris +370 37490263 I - V 8:00 - 16:30
Kauno Kaunas Birželio 23-osios g. 23G Gaudrė +370 37 312101 I - V 8:00 - 17:00
Kauno Kaunas Taikos g. 135D SLO +370 37 353954 I - V 8:00 - 17:00
Kauno Kaunas Uosio g. 8b UAB Mazgas +370 37 330872 I - V 8:00 - 17:00
Kauno Kėdainiai Dariaus ir Girėno g. 91 Kuusakoski +370 347 54325 I - V 8:00-17:00
Klaipėdos Klaipėda Nevėžio 10a Kuusakoski +370 46 397053 I - V 8:00 - 17:00
Klaipėdos Klaipėda Šilutės pl. 127 Žalvaris +370 698 49338 I - V 8:00 - 16:30
Klaipėdos Klaipėda Dumpių k. Toksika +370 46 241027

I - IV 7:30 - 16:15

V - 7:30 - 15:00

Klaipėdos Klaipėda Minijos g. 43 SLO +370 46 420018 I - V 8:00 - 17:00
Šiaulių Šiauliai Pramonės g. 26 Kuusakoski +370 41 450020 I - V 8:00 - 17:00
Šiaulių Šiauliai V. Bielskio g. 30 Žalvaris +370 610 41898 I - V 8:00 - 16:30
Šiaulių Šiauliai Aukštrakių k. Toksika +370 41 211029

I - IV 7:30 - 16:15

V - 7:30 - 15:00

Šiaulių Šiauliai Ragainės g. 71e SLO +370 41 502303 I - V 8:00 - 17:00
Panevėžio Panevėžys Tinklų g. 33 Kuusakoski +370 45 581878 I - V 8:00 - 17:00
Panevėžio Panevėžys Įmonių g. 15 Žalvaris +370 45 467793 I - V 8:00 - 16:30
Panevėžio Panevėžys Pušaloto g. 108 SLO +370 45 443563 I - V 8:00 - 17:00
Mažeikų Mažeikiai Troškučių g. 1 Feronsa +370 443 60870 I - V 8:00 - 17:00
Alytaus Alytus Pramonės g. 15 Kuusakoski +370 315 77981 I - V 8:00 - 17:00
Alytaus Alytus Takniškių k. Toksika +370 315 50029

I - IV 7:30 - 16:15

V - 7:30 - 15:00

Utenos Utena Dičiūnų k. Žalvaris +370 618 83140 I - V 8:00 - 16:30
Marijampolės Marijampolė Stoties g. 49 Autoruožas +370 612 58616 I - V 8:00 - 17:00

 

Įmonėms:

Rajonas Miestas Adresas Prižūrėtojas Telefonas Darbo laikas
Vilniaus Vilnius Pramonės g. 97 Kuusakoski +370 5 2672897 I - V 8:00 - 17:00
Vilniaus Vilnius

Galinės k.,

Maišiagalos pšt.

EMP Recycling +370 5 2437153 I - V 8:00 - 17:00
Vilniaus Vilnius Geologų g. 4 Žalvaris +370 687 82343 I - V 8:00 - 16:30
Vilniaus Vilnius Riovonių g. 2A

Atlikų tvarkymo centras

+370 5 2060900 I - V 8:00 - 17:00
Vilniaus Vilnius Jačionių g. 13B Toksika +370 5 2040126

I - IV 7:30 - 16:15

V - 7:30 - 15:00

Kauno Kaunas T. Masiulio 18L Kuusakoski +370 37 380267 I - V 8:00-17:00
Kauno Kaunas Palemono g. 1 Žalvaris +370 620 82809 I - V 8:00 - 16:30
Kauno Kėdainiai Dariaus ir Girėno g. 91 Kuusakoski +370 347 54325 I - V 8:00-17:00
Kauno Kaunas Uosio g. 8b UAB Mazgas +370 37 330872 I - V 8:00 - 17:00
Klaipėdos Klaipėda Nevėžio 10a Kuusakoski +370 46 397053 I - V 8:00 - 17:00
Klaipėdos Klaipėda Šilutės pl. 127 Žalvaris +370 698 49338 I - V 8:00 - 16:30
Klaipėdos Klaipėda Dumpių k. Toksika +370 46 241027

I - IV 7:30 - 16:15

V - 7:30 - 15:00

Šiaulių Šiauliai Pramonės g. 26 Kuusakoski +370 41 450020 I - V 8:00 - 17:00
Šiaulių Šiauliai V. Bielskio g. 30 Žalvaris +370 610 41898 I - V 8:00 - 16:30
Šiaulių Šiauliai Aukštrakių k. Toksika +370 41 211029

I - IV 7:30 - 16:15

V - 7:30 - 15:00

Panevėžio Panevėžys Tinklų g. 33 Kuusakoski +370 45 581878 I - V 8:00 - 17:00
Panevėžio Panevėžys Įmonių g. 15 Žalvaris +370 699 97204 I - V 8:00 - 17:00
Mažeikių Mažeikiai Troškučių g. 1 Feronsa +370 443 60870 I - V 8:00 - 17:00
Alytaus Alytus Pramonės g. 15 Kuusakoski +370 315 77981

I - V 8:00 - 17:00

Alytaus Alytus Takniškių k. Toksika +370 315 50029

I - IV 7:30 - 16:15

V - 7:30 - 15:00

Utenos Utena Dičiūnų k. Žalvaris +370 618 83140 I - V 8:00 - 16:30
Marijampolės Marijampolė Stoties g. 49 Autoruožas +370 612 58616 I - V 8:00 - 17:00
Marijampolės     Žalvaris +370 612 35245 I - V 8:00 - 16:30
 

Meniu